Agjencia Zhurnal.mk
Bota

„Pfizer“ kërkon leje për përdorimni e vaksinës

Kompania amerikane Pfizer nga rregullatorët shëndetësor amerikan kërkojnë urgjentisht që të përdoret vakcina për kovid 19  e cila veçmë ka treguar efikasitet deri në 95%.    Së bashku me përtnerin e tij gjerman BionTek deklaruan se mbrojtja dhe dosja e mirë përkrah sigurimit janë arsyet e bollshme që prodhimi I tyre të mer një sinjal të gjelbërt nga administrata për ushqim dhe ilaqe në përidhën më të shkurt kohore.  Menaxhmenti planifikon 25 milion doza për dhjetor, 30 milon në janar në shkurt dhe mars  sasia mund të ritet deri në 35 milion doza.   “Kemi dërguar një kërkes në Australi, Kanadë dhe Europë,  Japoni dhe Shtetet Emirate.  Planifikojmë këtë da bëjmë edhe me trupat e tjerë rregullator në botë. Sipas përqindjes presim që të prodhojmë 50 miloni doza në vitin 2020 , prëkatësishт 1. 3 miljardë doza dëri në fund të vitit tjetër”, u shpreh drejtori ekzekutiv i “Pfizer” Albert Burla.    Optimizëm dhe pritje të mëdha edhe tek vullnetarët të cilët janë pjesë e studimit në kompanin Pfizer.    “Ne duhet të përballemi me kovid 19, të gjejmë një zgjidhje që të funskionoj mirë. Vaksina do të jetë një mjet i mirë për të ardhmen, për mua ky është motivi kryesor”, theksoi vullnetar në studimin- Pfizer Beri Kolvin.   Përqindje e lartë e efikasitetit në kompaninë moderna INK e cila gjithashtu pret një licencë të shpejtë për shpërndarjen dhe përdorimin e produktit. Gati një milion njerëz kanë marrë tashmë vaksinën eksperimentale nga gjigandi farmaceutik SinoFarm.   Ndërkohë, bordi i Organizatës Botërore i Shëndetësisë tha se ilaçi është RENDESIRIV që është një nga dy të përdorurit në trajtim nuk ndihmoi në uljen e vdekshmërisë nga kovidat 19. Betejën nga koronavirusi e humbët 1. milion e 380 mijë njerëz.  Deri më tani rreth 58 milion raste janë konfirmuar në të gjithë botën. Shtetet e Bashkuara mbeten në krye të listës.   Në Kinën veriore, vendi ku filloi pandemia, janë raportuar pesë raste të reja të transmetimit lokal përmes peshkut të ngrirë të kontaminuar.

Postime të ngjashme

Gjermania tërheq një togë nga misioni i NATO-s në Lituani

Dafina Vidishiqi

Dhjetëra policë gjermanë plagosen pas një beteje të ashpër me disa qytetarë

Dafina Vidishiqi

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Dafina Vidishiqi

Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Dafina Vidishiqi

Biden flet pas takimit me Putinin: Unë bëra atë që erdha të bëj

Dafina Vidishiqi

Borrell: Qeveria ruse dëshiron të destabilizojë Bashkimin Evropian dhe anëtarët e tij

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...