Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Pfizer nxjerr studimin e tij: Vaksina jonë, rezistente ndaj çdo forme të virusit

Një studim i kryer prej vetë Pfizer-it dhe degës së Mjekësisë në Universitetin e Teksasit, del në përfundimin se vaksina e prodhuar nga kompania amerikane në bashkëpunim me BionTech-un gjerman, mund të ketë 95 përqind efikasitet edhe ndaj varianteve të reja të koronavirusit, të cilat janë më ngjitëse.

Dy variante të tjera të COVID-19 u identifikuan fillimisht në Britaninë e Madhe dhe Afrikën e Jugut. Hulumtuesit kanë kryer teste laboratorike, ku kanë verifikuar kampionet e gjakut të 20 pacientëve të cilët kanë marrë vaksinën e Pfizer/BioNTech. Ata panë se këto kampione kishin nivele të antitrupave, që luftojnë ndaj varianteve të reja të virusit.

Këto rezultate konfirmojnë pohimet e imunologëve se edhe pavarësisht faktit që virusi ndryshon formën e tij përmes mutacioneve, vaksinat aktuale duhet të jenë efektive ndaj tij. Përfundimi i studimit ende nuk është publikuar në ndonjë gazetë shkencore apo te jetë rishikuar nga ekspertë të pavarur. Sipas ekspertëve, pavarësisht se variantet e reja bëjnë që virusi të transmetohet më shpejt, ato nuk janë më vdekjeprurëse.

Postime të ngjashme

Kancelarja Merkel, mbrojtja e klimës dhe katastrofat

D V

Anija me migrantë fundoset afër ishullit grek

D V

BE përsërit thirrjen kundër mohimit të gjenocidit në Srebrenicë

D V

JP Morgan bëhet banka e parë e madhe amerikane që pranon transaksione me kriptomonedha

D V

Protestuesit ia mësyjnë parlamentit sllovak, policia hedh gazlotsjellës

D V

Hulumtimi: Dy doza Pfizer apo AstraZeneca, efikase kundër Deltës!

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...