Agjencia Zhurnal.mk
Bota Shëndetësi

Pfizer: Vaksina mund variantin e virusit të Afrikës së Jugut

Vaksina e Pfizer-Biontech është 91 për qind efektive në mbrojtjen e saj kundër covid-19, deklarojnë të dy kompanitë pas një studimi të azhurnuar.

Studimi u krye në Afrikën e Jugut, ku varianti Afrikës së Jugut i virusit është dominues, njofton Hbl, transmeton RTKLive.

Aty, vaksina tregoi efikasitet 100% në parandalimin e sëmundjes, por me kushtin që vetëm nëntë njerëz të testuar pozitivisht – të gjithë në grupin e placebo.

Shifra e efikasitetit prej 91 për qind është më e ulët se ajo e raportuar në nëntor, kur e njëjta vaksinë u deklarua të ketë efikasitet prej 95 për qind.

Por që nga ajo kohë, disa variante të virusit janë përhapur gjithashtu.

Drejtori i Përgjithshëm i Biontech, Ugur Sahin, thotë se ky studim është i pari që tregon se “një vaksinë mbron në mënyrë efektive nga variantet që tani janë përhapur, i cili është një faktor i rëndësishëm në arritjen e imunitetit në masë dhe ndalimin e pandemisë në të gjithë botën”.

Studimi në nëntor u krye në 44,000 njerëz.

Shifrat e azhurnuara kanë ndjekur 12,000 njerëz të paktën gjashtë muaj, pasi ata morën injeksionin e tyre të dytë.

Postime të ngjashme

Pamje si në luftë, tornado goditet Çekinë – disa fshatra janë rrafshuar me tokë, ka edhe viktima

Dafina Vidishiqi

Britaniku 72 vjeç, rezultoi 43 herë pozitiv me coronavirus

Dafina Vidishiqi

Kur të jeni nervoz, shtypni këtë pikë në fytyrën tuaj: Katër truke psikologjike për të ulur stresin në pak sekonda

Dafina Vidishiqi

“Pasurinë ia la vëllait”/ Biznesmeni i njohur i jep fund jetës me dy plumba, mesazhi që u gjet në makinën e tij

Dafina Vidishiqi

Rreth 300 migrantë mund të kenë vdekur pas përmbytjes së anijes në Jemen

Dafina Vidishiqi

PE miraton rezolutë për të drejtën në abort të sigurt

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...