Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

Picë në formë supe

Përbërësit:

▪ Proshutë
▪ Karota
▪ Qepë
▪ Hudhër
▪ Salcë domatesh
▪ Krem qumështi
▪ Domate
▪ Lëng nga pula e pjekur, apo supë pule
▪ Gjethe dafine
▪ Miell
▪ Djath mocarella

Përgatitja:

Skuqeni proshutën me karota, qepë dhe hudhër, për pesë deri në dhjetë minuta. Pastaj, shtoni sosin e domateve dhe miellin për trashje.

Kur të trashet masa, vëni në një enë më të madhe, shtoni lëngun nga pula e pjekur dhe vëni gjethet e dafinës.

Pasi të zihet për 25 minuta, shtoni kremin e qumështit.

Këtë masë, vëni në pjatë të ndara dhe vendosini sipër djathin mocarrella, si dhe disa copa proshute.

Piqeni në skarë, derisa të shkrihet djathi dhe të merr ngjyrën e arit.

Hajeni këtë picë në formë supe, me bukë të nxehtë apo të thekur.

Postime të ngjashme

Tavë me spinaq

S.B.

Recetë për krem nga bajamet, fare pa sheqer. Do ta pëlqejnë të gjithë

S.B.

Si ta ruani freskinë e borzilokut: Truk i shkëlqyeshëm me të cilin kjo erëz të qëndrojë e freskët, aromatike, plot shije dhe gjithmonë e përdorshme!

S.B.

Rapsodia e shijes e cila mbahet në mend: Mish pule në salcë kefiri dhe shafrani është kryevepër

S.B.

Qofte kreshmore të cilat do t’i dëshironi: Zëvendësimi i mishit është shumë i shijshëm!

S.B.

Brusketa me djathë dhe kastravec

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...