Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Pija natyrale që ju shpëton nga kolla e thatë

Zhurnal Ads

Kolla, veçanërisht kolla e thatë ështe shumë e sikletshme. Ajo është irrituese për fytin.

Kolla e thatë shkaktohet nga virozat, gripi dhe e ftohura, por mund të jetë simptomë e alergjive apo irrituesve të ndryshëm të fytit.

Në këtë artikull do të mësoni se si të përgatisni një shurup me katër përbërës që shëron kollën e thatë.

Si të largoni kollën në mënyrë natyrale

ë thatë, duhet të përgatisni pijen e mëposhtme.

Përbërësit:

1 lugë çaji me shafran pluhur

3 limonë

3-4 cm xhenxhefil në copa

2-3 lugë çaji mjaltë

Përgatitja

Qërojeni xhenxhefilin, prijeni në copa të vogla dhe vendoseni në një mikser. Shtrydhni limonët dhe lëngun e tyre shtojeni në mikser. Më pas shtoni shafranin e indisë dhe përziejini deri sa të formohet një pastë e mirëfilltë, të cilën mund ta ruani në një kavanoz qelqi në frigorifer.

Për përdorim, merrni një lugë gjelle nga kjo pastë dhe treteni në nje gotë ujë të ngrohtë. Përziejeni mirë, kullojeni, shtoni dy ose tre lugë çaji me mjaltë dhe pijeni.

Vlerat e përbërësve të pijes kundër kollës së thatë

Sipas të dhënave të Agroweb, xhenxhefili ka ndikim të menjëhershëm kundër kollës dhe irritimit të fytit. Limoni përmban sasi të larta të vitaminës C që forcon imunitetin. Shafrani i Indisë lufton bakteret dhe virozat. Ai eliminon kollën duke lehtësuar rrugët e frymëmarrjes. Mjalti është një nga kurat më të mira natyrale të kollës, ai  qetëson fytin dhe zbut ndjeshëm kollën.

Kolla nga e ftohura ose bronshiti janë të zakonshme dhe largohen vetë. Kolla nga viroza mund të qëndrojë për javë të tëra.

Nëse kolla juaj zgjat më shumë se tre javë, atëherë ajo tregon një problem më serioz në rrugët e frymëmarrjes.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Dr.Dollenberg: Pandemine COVID-19 nuk mund ta mposhtim vetëm me maska, nëse nuk jemi unik në këtë mision!

R ZH

COVID-19: Vullnetari i dytë përshkruan efektet anësore të vaksinës së re Moderna – më e fundit

S.B.

Përfitimet e shëndetit mendor dhe fizik nga ecja për vetëm 30 minuta në ditë

S.B.

Karota parandalon kancerin

T E

Barnat dhe ushqimi ndikojnë në analizat e gjakut

admin

Probleme me pagjumësi? Teknika “10-3-2-1-0” jua zgjidh këtë problem shumë lehtë!

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...