Pioli ka treguar gabimet e Milanit në humbjen nga Liverpooli

Stefano Pioli ka thënë se keqardhjet e vërteta janë golat e pjesës së dytë të Liverpoolit pas humbjes 3-2 në Anfield , pasi sipas tij Milani bëri gabime që ishin të shmangshme në nivelin e Ligës së Kampionëve.

 

Rossonerët po qëndronin në epërsi pas pjesës së parë 2-1 pasi shënuan me Ante Rebic dhe Brahim Diaz për të neutralizuar golin me devijim të Trent Alexander-Arnold.

Megjithatë, Salah barazoi menjëherë pas rifillimit dhe Jordan Henderson e shënoi golin e fitores për tri pikët e para të Reds.

“Liverpool meriton merita për intensitetin dhe cilësinë e tyre, mbi të gjitha në 25 minutat e para”, ka thënë fillimisht Pioli për Sky Sport Italia.

“Ne kishim mundësi ta ndryshonim dhe keqardhjet e vërteta janë dy golat që pësuam në pjesën e dytë. Së bashku me cilësinë e Liverpoolit, ne gjithashtu bëmë gabime në ato dy gola. Shpresojmë, në të ardhmen do të përballemi me skuadra me pak më pak cilësi dhe nuk do të pranojmë gola në ato situata”.

“Ky ishte një mësim i vlefshëm që do të na ndihmojë të ecim përpara. Skuadra ishte e motivuar, ne prisnim që Liverpooli të fillonte fuqishëm, por ishim shumë statikë dhe nuk mund ta kalonim shtypjen e tyre të parë. Kur nuk e ke topin, rrezikon”.

“Ishte një lojë shumë e mirë e futbollit, është për të ardhur keq që e humbëm lojën, sepse një fillim i fortë këtu do të kishte qenë shumë i rëndësishëm”.

“Unë largohem nga Anfield i vetëdijshëm se ky ekip mund të rritet më shumë dhe ne ende kemi nevojë për atë rritje shtesë në aspektin e detajeve, sepse ato janë ato që bëjnë diferencën në Ligën e Kampionëve”.

“Ne humbëm sepse në një lojë të caktuar ne largonim topin vetëm deri në skaj të zonës dhe kjo nuk është ajo që duhet të bëjmë”.

“Ata ishin shumë të kujdesshëm duke mbuluar zonat qendrore dhe duke bllokuar kanalet, kështu që ne vazhduam të shtyheshim jashtë dhe kjo krijon një situatë më pak të favorshme”.

“Ne e dimë që Liverpool bën ritmin dhe intensitetin një pjesë të madhe të lojës së tyre. Ne kishim nevojë për më shumë lëvizje jashtë topit për të shkundur shënuesit tanë. Kur jeni të shtypur aq shumë, ju duhet ta kaloni topin më shpejt dhe kjo është ajo që ne gabuam”.

“Ajo që më zhgënjen dhe ne duhet të punojmë është se ne mund të bëjmë më mirë, sepse i kemi lejuar Liverpoolit të japë situata që zakonisht i mbrojmë më mirë. Mund të kishim krijuar shumë më tepër probleme për sulmuesit e Liverpoolit dhe ta kishim bërë më të vështirë për ta”, përfundoi italiani.

Related posts

Vajza që nuk ndalet asnjëherë, tani pret suksese edhe në MuayThai

A.S.

Intervenimi i shpejtë i stafit mjekësor të Liverpoolit nënkupton rikthimin më të shpejtë të Harvey Elliott në fushë

D V

Roman Abramovich po e rikthen Hazardin në Stamford Bridge?

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More