Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Pioli: Nuk do ta dëgjoni fjalën “Scudeto” nga unë deri në maj

Stefano Pioli, trajneri i Milanit. në konferencën për shtyp paraqet ndeshjen e nesërme, të vlefshme për javën e njëzet e dytë të Serie A, e cila do të shohë kuqezinjtë kundërshtarë me Spezia-n e Vincenzo Italiano.

A mendoni vetëm për ndeshjen?

“Përgatitja u bë për të arritur gati dhe të vendosur, kundër një kundërshtari që na kishte krijuar vështirësi në ndeshjen e parë, i cili mundi Napolin dhe Romën”.

Si i komentoni fjalët e Gazidis ndaj jush?

“Më bënë shumë të lumtur. Ne jemi në harmoni, marrëdhënia jonë është rritur me kalimin e kohës. Ne jemi në harmoni të plotë dhe e njëjta gjë është e vërtetë me pjesën tjetër të klubit. Ne të gjithë po shkojmë në të njëjtin drejtim, ne duam të kthejmë Milanin në majë”.

Si lindi ky unitet në klub?

“Kurrë nuk kam ndjerë ndarje, përkundrazi, edhe në momentin delikat klubi ishte këtu. Të gjithë përbërësit ishin të rëndësishëm për të gjetur këtë unitet. Ne duhet të vazhdojmë kështu dhe gjithmonë të japim më të mirën tonë”.

Si ishte java kuqezi?

“Ishte një javë e mirë. Përveç Diaz dhe Maldini të gjithë janë mirë. Unë kam mundësi zgjedhjeje. Mendoj vetëm për ndeshjen e nesërme, pastaj nga e hëna do të mendoj për ndeshjet e ardhshme.

Tani mund të bëj shumë zgjedhje. Përtej titullarëve, ata që hyjnë gjatë ndeshjes gjithashtu janë shumë të rëndësishëm. Ata që vijnë nga ndonjë dëmtim e kanë të vështirë të luajnë çdo ditë, të tjerët do të luftojnë më pak. Por tani unë mendoj vetëm për ndeshjen e nesërme”.

A mund të krijojë probleme çështja e rinovimeve?

“Klubi tashmë ka thënë fjalën e tij. Ne jemi të sigurt për të vazhduar së bashku. Djemtë janë të përqendruar në punë, ata janë të qetë dhe kanë një dëshirë të madhe për të bërë mirë. Klubi po ndërton diçka të rëndësishme, ne duam të marrim maksimumin nga ky sezon”.

A mund të jetë nesër një ditë e rëndësishme për ju në garën e Scudetto?

“Para çdo ndeshje, flisni për pikën e kthesës. Ne duhet të mendojmë vetëm për veten dhe për të fituar ndeshjet tona”

Si po ecën ekipi?

“Ata janë të gjithë në dispozicion përveç Diaz, Maldini dhe Calabria i cilo do të përfitojë nga skualifikimi për t’u rikuperuar nga ndonjë bezdi muskulore”.

Çfarë mund të përmirësoni?

“Në shumë situata. Ne nuk jemi perfekt pavarësisht rezultateve të shkëlqyera, ka akoma shumë gjëra për të përmirësuar. Me Crotone ne nuk filluam mirë dhe na u desh ta mbyllnim atë më herët.

Kemi hapësirë ​​të mjaftueshme për përmirësim, duhet të ngremë nivelin tonë sepse pritjet tani janë të mëdha “.

Çfarë ndeshje do të jetë nesër?

“Do të jetë e vështirë, Spezia luan një futboll të mirë. Ne do të duhet të bëjmë zgjedhjet e duhura si nga ana taktike dhe teknike”.

Cili është roli i Leao?

“Ai ka bërë mirë në çdo pozicion. Rritja e tij është e dukshme dhe duhet të vazhdojë kështu. Për mua, roli i tij është në të majtë, por ai gjithashtu mund të luajë në rolet e tjera të sulmit”

A e keni organizuar tashmë punën e Ibra-s gjatë Festivalit?

“Jo, është akoma herët. Ne jemi përqendruar vetëm në ndeshjen e nesërme”.

A ishte më mirë të dilje nga Kupa e Italisë?

“Na erdhi keq që u larguam. Është e vërtetë që në këto dy javë kemi punuar mirë, ato kanë qenë të dobishme. Tani ne shohim përpara, ne luajmë shumë në javët e ardhshme. Duhet të mbjellim dhe korrim sa më shumë që të jetë e mundur”.

Çfarë mendoni për episodet e tensionit që kanë ndodhur kohët e fundit?

“Këto janë gjëra që do të ishte më mirë të mos ndodhin, por fatkeqësisht ato ndodhin. Unë besoj se do të ketë një drejtësi të madhe midis tani dhe fundit të kampionatit”

Si është ekipi fizikisht?

“Duke qenë një ekip i ri, ne kemi një shpejtësi më të madhe të rikuperimit. Por ky është ende një sezon i veçantë, askush nuk ka qenë në gjendje të bëjë një përgatitje të plotë. Ne duhet ta mbajmë profesionalizmin tonë të lartë, do të jetë thelbësore”.

Kush do të luajë fantazist nesër dhe në krahë?

“Calhanoglu do të luajë nga fillimi. Rebic dhe Leao janë në të majtë, ka balotazh”

Cilat janë qëllimet tuaja?

“Unë e përsëris atë çdo ditë për lojtarët e mi: ajo që kemi bërë deri më tani nuk ka rëndësi, ne duhet të vazhdojmë kështu dhe të marrim maksimumin nga ky sezon.

Deri më tani ajo që kemi bërë nuk është e mjaftueshme, kampionati nuk mbaron nesër.

Do të shohim se çfarë do të ndodhë, por duam të shkojmë në fund të sezonit pa keqardhje”.

Cila është kënga e këtij Milani?

“‘Volare është një këngë e bukur, por ne nuk duhet të fluturojmë por të punojmë. Ne duhet të qëndrojmë të përulur dhe të vazhdojmë të konfirmojmë cilësitë tona.

Nuk duhet të ëndërrojmë, por të bëjmë më të mirën. Nuk do të dëgjoni fjalën Scudetto nga unë deri në maj”.

Postime të ngjashme

‘Trofeu Gamper’ vë sërish përballë Messin dhe Ronaldo, caktohet orari i ndeshjes Barcelona-Juventus

D V

Agim Ademi në përurimin e shtatores së Fadil Vokrri: Kulmi dhe synimi i tij ishte antarësimi i FFK-së në FIFA dhe UEFA

D V

Mbappe i ka treguar Pochettinos se ai nuk do të rinovojë kontratën me PSG

D V

Ekipi i Kosovës parakalon në ceremoninë hapëse të Lojërave Olimpike “Tokio 2020”

D V

Stadiumet italiane hapen me 50% të kapacitetit, me pasaportë vaksinimi

Z H

Zyrtare: Tottenhami ‘blindon’ Heung-min Son me kontratë të re

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...