Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Pirja e çajit të gjelbër mund të ndihmojë në parandalimin e humbjes së muskujve ndërsa plakeni

Po kërkoni mënyra për të parandaluar humbjen e muskujve që nuk përfshijnë lodhjen? Çaji i gjelbër mund të jetë zgjidhja.

Kjo është thënë nga studiuesit në Universitetin West Virginia, të cilët supozuan se ekstrakti i çajit të gjelbër do të përmirësonte rikuperimin e muskujve në minj. (Pse minjtë? Ata janë shumë të ngjashëm me njerëzit gjenetikisht!)

Drejtuesit e studimit gjithashtu shpresuan të vërtetonin se çaji i gjelbër mund të përdoret si një trajtim në shtëpi për të rriturit e moshuar që vuajnë nga humbja dhe forca e muskujve në lidhje me moshën.

Gjatë studimit, hetuesit ndanë 60 minj laboratorë në tre grupe: një grup kontrolli, një që nuk mund të përdorte këmbët e pasme dhe një grup që gjithashtu nuk mund të përdorte këmbët e pasme por mori 14 ditë shërim. Duke eleminuar disa nga lëvizjet e kafshëve, hetuesit mund të studionin se si çaji i gjelbër ndikoi në rikuperimin e muskujve të ulur, duke imituar kështu stilin e jetës së ulur të burrave dhe grave të moshuara.

Kafshët në secilin grup u ushqyen më pas ose 1 ml ujë ose 1 ml ekstrakt çaji i gjelbër në ditë. Pas analizimit të indeve të muskujve, studiuesit konstatuan se çaji i gjelbër nuk përmirësonte domosdoshmërisht rikuperimin e funksionit të muskujve ose masës. Megjithatë, kafshët që morën ekstrakt humbën 14 për qind më pak muskuj në përgjithësi sesa ato që nuk e morën atë.

Efektet pozitive të çajit të gjelbër në humbjen e muskujve janë raportuar nga studiuesit e tjerë, gjithashtu! Një studim i kryer në vitin 2013 zbuloi se disa lëndë ushqyese në çajin e gjelbër zvogëlojnë inflamacionin e muskujve dhe përshpejtojnë kohën e rikuperimit pas ushtrimeve. Një studim tjetër nga 2011 tregoi se të njëjtat lëndë ushqyese mund të ndihmojnë muskujt ulur të mbajnë forcën.

Pra, cilat lëndë ushqyese të fuqishme në çajin e gjelbër janë përgjegjëse për parandalimin e humbjes së muskujve? Sipas të tre studimeve të përmendura më lart, janë polifenole. Këto përbërje organike që ndodhin natyrshëm ofrojnë përfitime të shumta shëndetësore, duke përfshirë zvogëlimin e inflamacionit dhe parandalimin e stresit oksidativ në qeliza. Polifenolët gjithashtu mund të ulin rrezikun e zhvillimit të kancerit të caktuar dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Postime të ngjashme

Parandalim dhe trajtim i kariesit dhe ndezje të qiellzës

Zekirija Haxhiu

Pse njerëzit djersiten kur nuk duhet?

Dafina Vidishiqi

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur eliminoni qumështin nga dieta?

Dafina Vidishiqi

Vetitë magjike të bishtave të qershive dhe përfitimet që ato i sjellin shëndetit

Dafina Vidishiqi

Goja juaj mban aromë të keqe? Shpëtoni nga ky problem me këtë përzierje

Dafina Vidishiqi

Dhjetë organet më të rënda në trupin tonë: Vetëm një organ peshon gati pesë kilogramë!

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...