Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

Pite me oriz dhe presh: Receta më e shijshme për çdo rast!

Zhurnal Ads

Recetë mjaft e shijshme për një drekë të këndshme me familjen.

Nevojiten:

▪ 500 g kore për pite,
▪ 500 g presh,
▪ 1 karotë,
▪ 150 g oriz,
▪ kripë sipas shijes,
▪ piper sipas shijes,
▪ 1 dl ujë të gazuar.

Përgatitja:

Zieni orizin në ujë me kripë, kullojeni dhe lëreni anash. Preshin priteni në rrathë të hollë dhe fërgojeni në pak vaj. Kur preshi të zbutet pak, shtoni karotën e grirë në rende.

Kur perimet të zbuten, qitni erëza sipas shijes dhe bashkojeni me orizin e zier. Qiteni një kore dhe spërkateni me përzierjen e 1 dl ujë të gazuar, të përzier me 20 ml vaj.

Qitni shtesën dhe mbulojeni me koren tjetër. Sërish spërkatni me përzierjen e ujit të gazuar dhe vajit, qitni shtesën dhe mbulojeni me koren e tretë. Spërkatini, qitni shtesën dhe mbështillni në role.

Rolet rendisni në tepsi të mbështjellë me letër për pjekje. Përsëriteni procedurën me koret e tjera.

Kur të gjitha rolet të mbështillen dhe të renditen, qitni përzierjen e ujit të gazuar dhe vajit dhe sipas dëshirës qitni susam.

Piqeni në furrë të ngrohur në 200 gradë Celsius, derisa të marrë ngjyrë të gështenjtë.

Piten e pjekur mbulojeni me leckë dhe lëreni afro dhjetë minuta, pastaj priteni dhe shërbejeni.

Ju bëftë mirë!

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Bukë e shijshme me patate, kanellë dhe kakao

S.B.

Bëjeni qepën më të butë dhe eliminoni intensitetin e saj: Jamie Oliver ka zbuluar trukun të cilin do ta adhuroni!

admin

Bukë të pjekura me Qepë

S.B.

Salca ‘guacamole‘: Shije tradicionale meksikane – e përsosur për tortila, tost, fajitas, etj.

admin

Tavë pule me një pjatë anësore sipas zgjedhjes suaj

S.B.

Oriz me panxhar

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...