Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Pjesë e një programi ndërkombëtar, Zvicra do të pranojë deri në 1,600 refugjatë nga pesë vende

Qeveria zvicerane ka vendosur të mirëpresë deri në 1,600 refugjatë gjatë dy vjetëve si pjesë e një programi ndërkombëtar të zhvendosjes. Kjo shifër për vitet 2022/2023 është e pandryshuar nga kuota për periudhën aktuale.

Megjithatë, qeveria tha se do të pranojë deri në 300 refugjatë shtesë, të cilët nuk mund të përfshihen në një program të mëparshëm për shkak të pandemisë Covid-19.

Zvicra do të përqendrohet në viktimat e konflikteve ushtarake në Lindjen e Mesme dhe nga rajoni mesdhetar qendror, si dhe njerëzit që largohen nga persekutimi. Për arsye praktike, programi zviceran do të jetë i kufizuar në refugjatë nga maksimumi c, tha të mërkurën Sekretariati Shtetëror i Migracionit, përcjell albinfo.ch.

Sekretariati shtoi se pjesëmarrja e Zvicrës në programin e zhvendosjes nën kujdesin e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët ka qenë një pjesë integrale e politikës së vendit për refugjatët për disa dekada, përcjell tutje albinfo.ch.

Postime të ngjashme

Arabia Saudite nuk do të pranojë asnjë person nga jashtë për kryerjen e Haxhit këtë vit

Dafina Vidishiqi

COVID-19 në SHBA: 431 të vdekur në 24 orët e fundit

Dafina Vidishiqi

Joe Biden i dhuron Boris Johnsonit një biçikletë me ngjyra të flamurit të Britanisë së Madhe

Dafina Vidishiqi

BE dritë jeshile pasaportës dixhitale të vaksinimit

Dafina Vidishiqi

G7-ta me projekte infrastrukturore kundrejt Kinës

Zekirija Haxhiu

SHBA, 431 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...