Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Plani për reformën e NATO-s është i gatshëm, një vit pas diagnozës së Makronit se Aleanca është në “vdekje të trurit”

Zhurnal Ads

Bruksel, 26 nentor – Një vit pasi presidenti francez Emnuel Makron deklaroi se NATO është në “vdekje të trurit”, një grup ekspertësh propozoi një seri reformash për të ringjallur Aleancën, raportoi DPA.

Raporti është përcjell deri në 30 shtete anëtare. Jep propozim siç është bashkëpunimi më i ngushtë përmes më shumë takimeve të ministrave të jashtëm ose shtimit të llojeve të reja të takimeve në programin e Aleancës, për shembull të ministrave të Punëve të Brendshme për të diskutuar terrorizmin.

Ekspertët rekomandojnë gjithashtu përshpejtimin e reagimit të vendeve ndaj kërcënimeve të sigurisë politike ose krizave ndërkombëtare.

Aktualisht, vendeve anëtare që kanë një detyrim të mbrojtjes kolektive në rast të një sulmi ndaj njërit prej tyre ndonjëherë u duhen disa ditë për të lëshuar një deklaratë të përbashkët, thekson DPA.

Raporti përmban rreth 140 rekomandime specifike. Ai do të diskutohet në një takim të ministrave të jashtëm të NATO-s që fillon të martën.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Disa banka, edhe NLB të interesuara të marrin biznesin e “Eurostandard” me Postën

E.E.

Zgjedhjet në Shtip dhe Pllasnicë, shpalos koalicionin LSDM-BDI

E.E.

Kryetari i ri i BFI-së, Shaqiri cakton shef kabineti teologun e njohur (FOTO)

R ZH

Sapo filloi seanca në Kuvend u dha një orë pushim, shkak dokumentet e papërkthyera në shqip

Z H

Kriza nga Covid 19: Jetesa po vështirësohet, të ndihmohemi

T E

561 raste të reja, 22 të vdekur dhe 197 të shëruar, bilanci i fundit me Covid 19

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...