Agjencia Zhurnal.mk
Kronika

Po punonin pa letra, arrestohen 6 kosovarë në Zvicër

Policia e kantonit St.Gallen ka arrestuar gjashtë persona gjatë një inspektimi pune në St.Margrethen dhe Widnau.

Të akuzuarit janë shtetas të Shqipërisë dhe Kosovës të cilët kanë punuar në të njëjtën kompani ngjyrosjeje. Asnjë prej tyre nuk kishte leje pune.

Gjatë kontrollit në një kantier u gjetën tre punëtorë dhe pronari i biznesit, një burrë 43-vjeçar, shkruan fm1today. Dy punonjës të tjerë nga e njëjta kompani janë gjetur duke punuar në një deponi zhavori në Widnau, transmeton albinfo.ch.

Burrat midis moshës 25 dhe 53 vjeç nuk kishin lejet e nevojshme të punës të vlefshme në Zvicër. Autoritetet konstatuan se madje as vetë pronari i biznesit nuk kishte leje pune dhe as leje qëndrimi në Zvicër.

Të gjashtë personat janë arrestuar.

Zyra e migracionit e kantonit St.Gallen urdhëroi që pesë punëtorët e kompanisë së ngjyrosjes të dëbohen, transmeton albinfo.ch. Ndërsa pronari i biznesit, i cili kishte një leje qëndrimi të Gjermanisë, ka marrë urdhrin për tu larguar nga Zvicra.

Të gjithë të dyshuarit raportohen tek prokurori publik i kantonit të St.Gallenit.

Postime të ngjashme

Aksident në rrugën “Don Bosko” në Tiranë, makina përplas 4-vjeçarin

S.B.

71-vjeçari humb jetën pasi që humbi kontrollin ndaj motoçikletës

S.B.

Sanksionohen 305 motoçiklistë në gjithë territorin e vendit

S.B.

Pesë persona për pesë ditë dhunojnë një femër në Prishtinë, e detyrojnë të konsumoj substanca narkotike

S.B.

Tiranë/ Kërcënoi se do të vetëvritej, burri zbret nga godina e “Muzeut Kombëtar”

S.B.

“Taksisti” çon në pranga 4 persona! Si tentuan të arratisen dy poseduesit e 900 gr kokainë, në Durrës

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...