Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Po sikur dielli të shpërthejë nesër?

“Dielli do të dalë sërish nesër…”. Ai është yll në qendër të sistemit tonë diellor, i cili na jep nxehtësi dhe energji si dhe pamje mahnitëse, por që është një bombë me sahat.

Dielli do të zgjerohet, duke u bërë një gjigant i kuq, pastaj ai do të tkurret për t’u bërë një xhuxh i bardhë, pra një yll që vdes. Sigurisht, të gjithë do të jemi zhdukur para se të ndodhë ndonjë nga ato. Por, akoma, mund ta imagjinoni si do të ishte për të parë Diellin duke u fryrë para syve tuaj?

Me një emër si ‘Supernova’, do të mendonit se do të ishte një shpërthim diellor i mrekullueshme e fishekzjarreve që bota ka parë ndonjëherë. Por në realitet, me gjasë nuk do të shihje asgjë! Dielli është 150 milionë km larg nga Toka, dhe duhen 8 minuta për dritën nga Dielli për të arritur tek ne. Dhe ndërsa kjo mund të duket shumë larg, në terma të supernovës, ne nuk kemi një shans të mbijetojmë, transmeton Telegrafi.

Që Toka të jetë plotësisht e sigurt nga një supernova, do të duhet të jemi së paku 50 deri 100 vite dritë larg! Por lajmi i mirë është se, nëse Dielli do të shpërthente nesër, vala goditëse që rezulton nuk do të ishte mjaft e fortë për të shkatërruar të gjithë Tokën. Vetëm ana e drejtuar nga Dielli do të ziej menjëherë. Gjysma tjetër do të përjetonte një rritje e temperaturës që do të ishte 15 herë më e nxehtë se ajo e sipërfaqes aktuale të Diellit, dhe do të kishte errësirë të përhershme. Dhe pa na mbajtur masa e Diellit në orbitë, Toka ka të ngjarë të fillojë të ‘notojë’ në hapësirë ndërsa banorët e saj të mbetur, dëshpërimisht do të luftojnë për të mbetur gjallë.

Ka një mundësi që planeti ynë mund të bllokohet në orbitë rreth një ylli tjetër që mund të sigurojnë të njëjtën dritë dhe nxehtësi si Dielli ynë. Por nga koha që ndodhi, të gjithë do të ishim zhdukur prej kohësh. Por ka një shpresë të vogël edhe nëse shpërthen Dielli.

Vetëm disa metra më poshtë, toka në të cilën ecni, temperaturë është rreth 17 ° C (62 ° F). Pra, nëse do të kishim kohë të mjaftueshme për t’u përgatitur, civilizimi mund të vazhdojë të jetojë duke lëvizur nën tokë në një rrjet të madh të bunkerëve të fortifikuar. Brenda një jave pas shpërthimit, temperatura e sipërfaqes në Tokë do të binte në -18 ° C (0 ° F). Brenda një viti, temperaturat do të bie në rreth -73 ° C (-100 ° F). Në këtë pikë, oqeanet do të fillonin të ngrinin nga lart poshtë. Brenda 1.000 vjetësh, atmosfera e tokës do të ngrijë dhe do të shembet, duke lënë gjithçka që ka mbetur në sipërfaqe të ekspozuar ndaj rrezatimit kozmik dhe goditjeve nga meteorët. Shpresojmë, deri në atë moment, do ta kishim gjetur një shtëpi të re.

Lajmi i mirë është se nëse Dielli do të shpërthente – dhe përfundimisht do të ndodhë – nuk do të ndodhte brenda natës. Kur Dielli vdes, do të jetë një proces i gjatë, i ngadaltë dhe i mundimshëm duke u zhvilluar për miliarda vjet. Dielli do të nxehet dhe ndriçohet, dhe do të fillojë të zgjerohet.

Kush e di? Ndoshta mund të formohet jetë e re. A mund të imagjinoni një Tokë tjetër? Një specie e re humanoide? Është e vështirë të parashikosh se si galaktika jonë mund të duket miliarda vjet nga tani, dhe, është veçanërisht e vështirë të imagjinojmë sistemin tonë diellor pa spirancën e madhe, të artë që i mban të gjitha bashkë.

Por një ditë, në një të ardhme shumë, shumë të largët, dielli do të zgjerohet, dhe pastaj ai do të tkurret, mbase duke lënë hapësirë ​​për një yll të ri për të zënë vendin e tij. Dhe nëse, për ndonjë mrekulli, njerëzimi ende ekziston në atë pikë, ku mund të jetojmë? A mund t’i imagjinoni pasardhësit tuaj të lindurit në një stacion hapësinor? Epo, kjo është një histori për një tjetër ‘Çfarë nëse?

Postime të ngjashme

Pas një dite me alkool, 26-vjeçarja nga Delaware hipën mbi qafën e mikut – rrëzohet me fytyrë për tokë dhe mbetet pa disa dhëmbë

S.B.

Parashutisti spanjoll hidhet nga 3.700 metra, zbret në tokë me 120 kilometra në orë – arrin ta kap kanaçen me precizitet të paparë

S.B.

Universiteti i Kentuckyt gabimisht u dërgon 500 mijë mesazhe pranimi nxënësve

S.B.

Pas një viti gjen telefonin në liqenin e tharë në Tajvan

S.B.

Gjenden dëshmi “të forta” për ekzistencën e forcës së re natyrore

S.B.

Akulli rreth Antarktikut mund të shembet nëse temperaturat globale rriten për 4 gradë celsius

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...