Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Po sikur Toka të ishte aq e madhe sa Dielli?

Pemët po bien, eko-sistemet po shemben, dhe infrastruktura jonë po shkatërrohet. Të korrat po dështojnë, dhe uji është i pakët.

Toka po bëhet një planet i vdekur. Nga ana pozitive, nuk ka qenë kurrë një kohë më e mirë për të blerë pronë! Por kush mund të mendojë për pasuritë e paluajtshme kur ata nuk mund të largohen nga shtëpia e tyre, lëre më të ngrihesh nga shtrati, lëre më të marr frymë?

Të gjithë e dinë që Dielli është i madh. Vetëm imagjinoni si do të dukej nëse do të qëndronit pranë tij! Dielli përbën 98% të masës së tërë Sistemit tonë Diellor. Dhe në krahasim me planetin më të dendur, i cili është planeti ynë vetë Tokë, dielli është më shumë se një milion herë më masiv! Toka do të ishte një vend shumë i ndryshëm nëse do të kishte të njëjtën madhësi me Diellin, transmeton Telegrafi.

Vetëm imagjinoni topografinë e tërë planetit tonë duke u shtrirë. Kontinentet do të zgjerohen, duke siguruar lehtësim shumë të nevojshëm në vendet ku mbipopullimi pengon cilësinë e jetës.

Por tani do të duhet ta konsiderojmë edhe këtë, se uji në planetin tonë do të kishte më shumë zona të mëdha për ti mbuluar. Kjo do të thotë se shumë liqene, lumenj dhe edhe oqeanet do te ishin me te cekëta, duke i bërë ata më të ndjeshëm ndaj avullimit, dhe potencialisht duke u tharë.

Jeta detare do të vuante padyshim, pasi që uji më i cekët do fitoni më shumë nxehtësi nga Dielli, duke rrezikuar krijesat e detit që kanë nevojë për ujë më të ftohtë për të mbijetuar. Me burime të tjera më të vogla uji që do të thaheshin, jeta e egër në tokë mund të duhet të zhvendoset.

Ne njerëzit do të ishim në një pozitë po aq të pasigurt. Jo vetëm që ndoshta do të fillonim luftimet për ujin e freskët të kufizuar që është në dispozicion, rendimentet tona të kulturave ushqimore gjithashtu do të fillojnë të tkurren. Kulturat ushqimore kanë nevojë për një sasi e caktuar toke për tu rritur, dhe për të thithur lëndët ushqyese që u duhen.

Nëse bota jonë do të ishte aq e madhe sa Dielli, atëherë, si uji, toka jonë do të duhej të shtrihej për të mbuluar një hapësirë ​​shumë më të madhe. Më pak tokë do të thoshte më pak ushqim, ndërsa kërkesa për ushqim do të qëndronte e njëjtë. Ekziston edhe një çështje tjetër që nuk i kemi marrë parasysh, e cila, kur e faktorizojmë, e bën jetën në Tokë goxha të pamundur.

Toka me të njëjtën madhësi me Diellin është mjaft e vështirë të imagjinohet, por, kur merrni parasysh një Tokë me madhësi të Diellit, jo vetëm që rrezikon mbijetesën tonë, por prish gjithë sistemin tonë diellor. Mendoni për këtë. Me Tokën aq të madhe sa Dielli, ju do të humbisni shumë Hënën në të dyja anët. Por nëse një planet ka më shumë masë, do të ketë gjithashtu një tërheqje më të fortë gravitacionale.

Në këtë rast, graviteti në Tokë do të ishte 28 herë më e fortë se tani. Arsyeja pse Sistemi ynë Diellor lëviz ashtu siç vepron tani është sepse masa e Diellit është kaq e madhe, tërheqja e saj gravitacionale detyron planetët e tjerë në orbitën e saj të sillen rreth tij. Tani, Dielli dhe Toka do të kishin secili 49% e masës në Sistemin tonë Diellor.

Me madhësi sa Dielli, Toka do të ishte më e kërcënuar nga asteroidët, sepse ajo do ti tërhiqte ata.

Nëse peshoni 50 kg në Tokë tani, do të peshonit 1,400 kg në një Tokë me madhësi Dielli.

Postime të ngjashme

Flamingot në Keni, në zhdukje

S.B.

Burgu me kanal televiziv

S.B.

Balerina ruse interpreton “Liqenin e Mjellmave” në minus 15 gradë Celsius

S.B.

Si më ka ndryshuar një vit pa bibliotekën time

S.B.

Kjo është historia e trishtë e 8 Marsit

S.B.

Një avokat ka zbuluar një mashtrim të thjeshtë që do t’ju ndihmojë të identifikoni një gënjeshtar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...