Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

“Po u mbyllet goja gazetarëve”/ Rama: Ligji do kalojë, që të gjithë të mbrohen nga akuzat e pabaza

I pyetur për çështjet e rishikimit të paketës “Anti shpifje” dhe se sa ky mund të cilësohet si një ligj që mund të “mbyllë gojën e gazetarëve”, kreu i qeverisë Edi Rama e cilësoi si të kundërtën.

“Ligji do kalojë, por jo për t’i mbyllur gojën gazetarëve, por që të gjithë që bien pre e akuzave të pabaza kanë mundësi të mbrohen”.

Rama tha se projektligji nuk do të çohet më në Komisionin e Venecias për rishikim.

Gjithashtu Rama u shpreh se tashmë paketa i ka bërë ndryshimet sipas rekomandimeve të OSBE/ODHIR.

Kryeministri shtoi se mbështetja më e madhe për këtë ligj ka ardhur nga bizneset: Dhe po ju them se mbështetja me e madhe erdhi nga bizneset për
këtë paketë, pasi ata po shantazhohen çdo ditë nga mediat.

“Në këtë xhungël dezinformimi, përmes shkeljes së etiketës, njerëzit do kenë mundësi të mbrohen në gjykatë ndaj çdo njeriu që fshihet pas anonimatit”, tha Rama.

Postime të ngjashme

“Njoftoi trafikantët për hetimin”/ Mbërrin letërporosia nga autoritetet gjermane për ish-zv/drejtorin e OFL, Artan Shkëmbi

S.B.

Rama zbulon detajet e marrëveshjes për Aeroportin e Rinasit

S.B.

Shpallet fituesi për aeroportin e Vlorës, Balluku: Moment historik, vlera e investimit rreth 104 milion euro

S.B.

Manastirliu në maternitetin e ri të Lezhës: Po ndërtojmë 4 maternitete, mbi 72 mijë familje janë mbështetur me bonusin e bebes

S.B.

Zgjedhjet e 25-prillit/ Meta kërkesë Kuvendit, Ramës dhe Çuçit për zgjatjen e vlefshmërisë së kartave të identitetit

S.B.

“S’jemi të pasur por do rindërtojmë çdo shtëpi falas”/ Ahmetaj: Në pranverën 2022 nuk do ketë asnjë shenjë nga tërmeti!

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...