Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Poetja amerikane Louise Gluck fiton Çmimin Nobel në Letërsi

Poetja amerikane Louise Glück ka fituar Çmimi Nobel në Letërsi të këtij viti.

Akademia Suedeze e Nobelit ka ndarë çmimin Nobel në Letërsi për vitin 2020.

Glück ka marrë çmimin Nobel me motivacionin “për zërin e saj të pagabueshëm poetik dhe me një bukuri të rreptë e cila e bën ekzistencën individuale universale”.

Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare sërish nuk ka mundur të fitojë, pavarësisht se ishte i nominuar për këtë çmim.

Postime të ngjashme

“Berlinale 2021” në modusin e pandemisë

S.B.

Gani Mehmetaj fiton çmimin ‘Kadare’ për vitin 2020

S.B.

Ndahen “Golden Globes”, ja filmat që triumfuan këtë vit

S.B.

“Ua dedikojmë këtë film shqiptarëve, një prej kombeve më mikpritës”

S.B.

366 filma në garë për “Oscar”

S.B.

“Golden Globes” Fituesit do t’i presin trofetë nga shtëpitë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...