Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Pogba e lë Kombëtaren franceze, pasi Macron tha se islami është burim i terrorizmit, sipas The Sun

Zhurnal Ads

Paul Pogba e ka braktisur Kombëtaren e Francës, pas deklaratës së presidentit të Francës, Emmanuel Macron, se islami është gjoja burim i terrorizmit ndërkombëtar.

Mesfushori i Manchester Unitedit thuhet ta ketë marrë vendimin për të hequr dorë nga kombëtarja pas komenteve të liderit të vendit të premten.

Thuhet se prapa vendimit të tij qëndron edhe vendimi i qeverisë franceze për ta nderuar mësuesin i cili publikoi fotografi fyese të profetit Mohamed, të cilat e kanë hidhëruar dhe zemëruar Pogban, sipas tabloidit britanik The Sun.

Kjo sipas burimeve të tabloidit britanik, pasi as Federata e Futbollit të Francës e as vetë 27-vjeçari nuk kanë komentuar rreth këtyre thashethemeve.

Mësuesi Samuel Paty u sulmua rrugës për në shtëpi dhe iu hoq koka për shkak të fotografive të profetit.

Presidenti Macron e përshkroi vrasjen si sulm terrorist islamik i cili ia mori jetën mësuesit francez.

“Të qenët të bashkuar dhe të palëkundur janë përgjigjet e vetme ndaj monstruozitetit të terrorizmit islamist”, kishte thënë Macron.

Pogba thuhet t’i ketë vlerësuar komentet e Macronit si fyerje ndaj tij dhe ndaj myslimanëve francezë, posaçërisht duke e parë se islami është feja e dytë në Francë pas krishterimit.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

City i bindur se do ta transferojë Messin

E.E.

Joshua: Usyk është i mençur, por unë jam këtu për ta lënduar

admin

Deschamps: Pogba nuk mund të jetë i lumtur në Manchester

S.B.

Edy Reja: 2020, vit i vështirë dhe jo normal, por pozitiv në futboll

E.E.

ZYRTARE: Vedat Muriqi dhe Amir Rrahmani nuk luajnë kundër Maqedonisë së Veriut

admin

U përballë në fushë me Ronaldon, Uzuni zbulon një prapaskenë të portugezit në fushë

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...