Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Policia austriake kap armë të destinuara për ekstremin e djathtë gjerman

Policia austriake ka zbuluar një depo të madhe të armëve automatike, eksplozivëve dhe granatave të dorës që synojnë të armatosin grupe “ekstremiste” të ekstremit të djathtë në Gjermani.

Ministri i Brendshëm austriak, Karl Nehammer tha se pesë burra të moshës 21 deri 53 vjeç të lidhur me grupe neo-naziste u arrestuan pas një serie kontrollesh të shtëpive, raporton aljazeera.

Armët do të përdoreshin për të “krijuar një rrjet të ekstremit të djathtë” në Gjermani me synimin për të sulmuar shoqërinë, demokracinë dhe liritë themelore, tha Nehammer, transmeton Telegrafi.

Bastisjet u kryen si pjesë e një hetimi fillimisht për një krim të lidhur me drogën, por oficerët zbuluan gjithashtu lidhje midis grupeve të ekstremit të djathtë dhe krimit të organizuar, tha ministri.

Bastisjet çuan në sekuestrimin e 25 armëve gjysmëautomatike dhe plotësisht automatike, që besohet të jenë blerë me të ardhurat e trafikut të drogës, tha Michael Mimra nga zyra e policisë kriminale të shtetit në Vjenë.

Në përgjithësi, u gjetën 76 armë automatike dhe gjysmëautomatike, së bashku me 14 armë dhe municione dhe gjashtë granata dore, si dhe detonatorë dhe eksplozivë. Disa ishin mbushur për transport.

Hetimet në Gjermani ndërkohë kishin çuar në dy arrestime dhe kapjen e një sasie të madhe droge, tha Mimra.

Postime të ngjashme

Netanyahu: Irani kërcënimi më serioz për Lindjen e Mesme

R Zh

Republika Çeke heq gjendjen e jashtëzakonshme pas gjashtë muajsh

R Zh

Përshkallëzohen tensionet në kufirin Rusi-Ukrainë, dy anije luftarake të SHBA pritet të mbërrijnë në Detin e Zi

S.B.

Roli i ushtrisë izraelite në incidentin në centralin bërthamor në Iran

S.B.

Venezuela po i braktis aeroplanët luftarakë rusë Sukhoi Su-30

S.B.

Ministri i Jashtëm i Çekisë, Tomas Petricek, shkarkohet nga detyra

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...