Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Policia i heq licencën restorantit londinez që lejoi organizimin e festës së jashtëligjshme të Rita Orës në pandemi?

Restoranti “Casa Cruz” në Londër, vendi ku Rita Ora organizoi festën e saj të jashtëligjshme për ditëlindjen e saj të 30-të në nëntor, po përballet me heqjen e licencës nga këshilli.

Rita, e cila thuhet se ka fituar së fundmi një milion dollarë duke u bërë pjesë esezonit të dytë të “The Masked SInger” si anëtare jurie, shkaktoi zemërim pasi shkeli rregullat e izolimit për të festuar me miqtë e saj më 28 nëntor, përkundër udhëzimeve të rrepta të COVID-19 që ishin në fuqi.

Tani është zbuluar se Policia e Mbretërisë së Bashkuar ka filluar një ofertë zyrtare për të hequr licencën e restorantit në lagjen Notting Hill pasi ata lejuan Rita Orën ta organizonte ilegalisht festën, shkruan BUZZ.

Ky veprim është në krye të forcave policore duke rekomanduar katër persona për gjobitje si dhe të ndalonte për një kohë që në restorantin “Casa Cruz” të luhet muzikë apo të shërbehet alkool.

Në dokumentet zyrtare, Policia argumenton që Rita ishte “në shkelje të rregulloreve të kufizimeve COVID-19 në fuqi në atë kohë dhe shkelje të kushteve të licencës së lokaleve”.

Policia e Mbretërisë së Bashkuar po kërkon një heqje totale të licencës që ndalon vendin nga “luajtja e muzikës së regjistruar nga brenda, sigurimi i pijeve freskuese të natës vonë dhe shitjen e alkoolit me pakicë brenda ambienteve”.

Qarku Mbretëror i Kensington dhe Chelsea konfirmoi se një seancë dëgjimore do të zhvillohet më vonë këtë muaj për të vendosur fatin e vendit shpesh të frekuentuar nga njerëz të famshëm, përfshirë emrat e njohur si Victoria Beckham dhe Nick Jonas.

Një përfaqësues për këshillin tha: “Restoranti është nën shqyrtim dhe do të diskutohet në një seancë dëgjimore virtuale të enjten më 28 janar”.

Një përfaqësues për Policinë tha: “Një total prej katër personash janë raportuar për shqyrtim për një njoftim të ndëshkimit fiks nën Rregulloret e Mbrojtjes Shëndetësore (Coronavirus) 2020”, për shkeljen e kërkesave për të mos marrë pjesë në një tubim të brendshëm të dy ose më shumë personave.

“Oficerët vazhdojnë të lidhen me autoritetin lokal në lidhje me një shkelje të mundshme të rregulloreve në ambiente”, tha më tej përfaqësuesi.

Postime të ngjashme

Shqipëri, 40 raste të reja me COVID-19, gushti muaji i hapur i vaksinimeve

D V

Elona Shuli ende në kampet e Sirisë, gjyshi: Kam frikë se nuk do t’i shoh më mbesat e nipin

D V

Vatër e madhe zjarri në Mamurras, banesat vetëm disa metra larg

D V

Policia ndëshkon kosovarin që po ngiste 191 km në orë

D V

Vazhdon përballja me zjarret në Shqipëri, situatë më e rëndë në Karaburun

D V

Kolona të gjata në Lezhë, kosovarët ia mësyjnë bregdetit shqiptar

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...