Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Policia në Bjellorusi, forcë maksimale ndaj protestuesve

Policia në Bjellorusi është autorizuar të përdorë forcë maksimale, nëse do të jetë e nevojshme, kundër protestuesve qeveritarë.

Lëvizja ishte një reagim ndaj grupeve që gjithnjë e më shumë po radikalizohen dhe po bëhen të dhunshme, që po protestojnë kundër Lukashenkos – tha një zyrtar i qeverisë. Protestat kanë përfshirë vendin që kur Lukashenko shpalli fitoren në zgjedhjet e kontestuara të gushtit.

Autoritetet bjelloruse janë akuzuar për forcë të tepruar dhe tortura në shtypjen e protestave masive që pasuan në rrugë. Duke iu referuar protestave të së dielës në kryeqytet, zëvendësministri i Brendshëm, Gennady Kazakevich tha se ishin ato ishin bërë të organizuara dhe ekstremisht radikale.

“Në emër të Ministrisë së Brendshme, unë them se nuk do të lejojmë më dhunën nëpër rrugë dhe do të garantojmë ligjin në vend. Personeli i policisë dhe trupat e ushtrisë do të përdorin pajisje të posacme dhe armë vdekjeprurëse nëse do të jetë e nevojshme”, tha ai.

Në të njëjtën kohë, ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian, të mbledhur në Luksemburg thanë se ishin gati të zgjeronin sanksionet dhe të përfshinin në listë edhe vetë lukashenkon. Ky i fundit nuk ishte në listën e 40 zyrtarëve bjellorusë që më herët janë sanksionuar nga BE-ja. Por, ministrat thonë se refuzimi i presidentit për të marrë në konsideratë mundësinë e zgjedhjeve të reja si mënyrë për të kapërcyer krizën, nuk i lë bllokut zgjidhje tjetër.

Postime të ngjashme

SHBA, zhduket gripi mes pandemisë së COVID-19-s

T E

Arriti në Gjermani para 6 vjetësh, tani emigranti kërkon të bëhet deputet

T E

OBSH: Mbi 850 mijë vdekje në të gjithë Evropën

T E

Ndërhyn Putin: Tensione në Armeni – dorëheqje, raketa … presidenti ka tre ditë

T E

Albin Kurti reagon për sulmin ndaj gazetarit, Visar Duriqi

T E

Rriten numrat me Covid-19 në Itali, disa qytete rrezikojnë mbylljen

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...