Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Policia spanjolle arreston 21 katalunas, dyshohet se ishin separatistë

Zhurnal Ads

Policia spanjolle ka arrestuar 21 persona me lidhje me lëvizjen separatiste katalanase nën dyshimin për korrupsion dhe promovimin e çrregullimit publik.

Ministria e brendshme e Spanjës tha në një deklaratë se individët po hetoheshin për pretendime të përvetësimit të fondeve publike dhe pastrimit të parave, raporton euronews.

Arrestimet u zhvilluan gjatë 31 bastisjeve të policisë në qytetet katalanase të Barcelonës dhe Gironas, transmeton Telegrafi.

Hetimet zbuluan se paratë e destinuara për qeverinë provinciale të Barcelonës dhe një njësi rajonale për promovimin e ekipeve sportive, ishin devijuar në mënyrë të paligjshme.

Autoritetet gjithashtu thonë se të dyshuarit mund të kenë gënjyer në lidhje me përdorimin e tokës rurale në qytetin e Cabrera de Mar për të ndërtuar një qendër biznesi, një restorant dhe një shkollë, pas një hetimi nga Guardia Civil.

Një gjykatë e Barcelonës më parë kishte zbuluar se David Madi dhe Oriol Vendrell, dy ish-politikanë të partive separatiste katalanase, se ishin në mesin e dhjetë personave e hetuar.

Një numër i madh dokumentesh janë sekuestruar si pjesë e hetimit dhe autoritetet nuk përjashtojnë arrestime të mëtejshme.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

BE dhe britanikët bien dakord për marrëveshjen tregtare

S.B.

Kina dhe 14 shtete të tjera nënshkruan marrëveshjen më të madhe botërore për tregti

S.B.

“Ju ndihmojmë në çdo formë…”: Rusia i përgjigjet thirrjes së Armenisë

S.B.

FBI parandalon komplotin për rrëmbimin e guvernatores së Miçiganit

admin

Së paku gjashtë luftëtarë vrarë nga sulmet izraelite në Siri

S.B.

Ironia, Rusia i ofron Trumpit vaksinën anti-Covid pasi doli pozitiv

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...