Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

“Politico”: Është arritur kompromis në BE për kërkesat e Bullgarisë!

Zhurnal Ads

Shkup, 29 tetor, zhurnal.mk – Diplomati i lartë evropianë për “Politico” deklaron se në mbledhjen e sotme të ambasadorëve të BE-së në Bruksel është arritur njëfarë kompromisi që të fillojë konferenca e parë ndërqeveritare në mes BE-së dhe Maqedonisë së Veriut. Bullgaria është dakord me atë “kompromis”.

Çfarë ka në marrëveshje? Sipas “Politico” është arritur ky kompromis:

„Bullgaria do ta pranojë gjuhën maqedonase si një nga gjuhët zyrtare dhe do ta njohë identitetin e maqedonas. Si kthim Maqedonia e Veriut duhet ta pranojë të vërtetën historike siç është e përcaktuar nga Sofja dhe të pranohet se ka bazë mbi mbi çfarëdo ndërtimi të identitetit maqedonas dhe gjuhës zyrtare”.

Nëse ky është kompromisi atëherë pjesa më e madhe e kërkesave bullgare plotësohen.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Koronavirusi i merr jetën ish kreut të komunës së Qendër Zhupë

T E

LSDM: Asgjë nuk ndryshon me VMRO-DPMNE-në, edhe një fushatë me dyshime

E.E.

Moti sot në Maqedoni

Z H

Frikë edhe tek kafshët në kopshtin zoologjik në Shkup pas tërmetit të sotëm

E.E.

Ministria e Ekonomisë përgatit pakon e katërt për antikrizë

E.E.

Epidemiologu Danaillovski kërkon të aplikohen masa të forta resktriktive dhe kufizime

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...