Politikani italian jep dorëheqjen pasi u përpoq të riemërtonte një park në emër të vëllait të Musolinit

Një ligjvënës italian i së djathtës ekstreme ka dhënë dorëheqjen pasi propozoi të riemërtonte një kopsht publik me “Musolini”.

 

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Claudio Durigon konfirmoi se kishte dhënë dorëheqjen si nënsekretar i Ligës për ekonominë pas një takimi me udhëheqësin e partisë Matteo Salvini.

Ai kishte krijuar polemika pasi propozoi të ndryshonte emrin e një sheshi në qytetin bregdetar të Latinës në atë të Arnaldo Musolini, vëllait më të vogël të diktatorit fashist Benito Musolini.

Sugjerimi i përhapur shkaktoi zemërim nga deputetët italianë, të cilët kishin bërë thirrje që Durigon të jepte dorëheqjen.

“Kam vendosur të jap dorëheqjen nga posti im qeveritar, të cilin e kam kryer gjithmonë me angazhimin, krenarinë dhe seriozitetin më të madh”, ka thënë Durigon në një letër të enjten.

“Është e qartë se, në propozimin tim për parkun komunal Latina, edhe pse me mirëbesim absolut, kam bërë gabime”, pranoi ai.

“Më vjen keq që më është atribuar një identitet ‘fashist’, në të cilin nuk e njoh veten në asnjë mënyrë. Unë nuk jam dhe nuk kam qenë kurrë, një fashist”. 

Related posts

Sllovenët duhet të vaksinohen ose largohen nga puna

D V

Italia kërkon certifikatën e vaksinimit për një sërë aktivitetesh

D V

Shira të dendur edhe në Rusi, rreth 650 shtëpi të përmbytura dhe disa ura të shembura

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com