Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Poloni, fati i fëmijëve në fokus të 76-vjetorit të çlirimit të Aushvicit

Fati tragjik i fëmijëve të vrarë, të burgosur dhe të lindur në kampin nazist të përqendrimit të Aushvic-Birkenaut do të jetë në qendër të përkujtimeve me rastin e 76-vjetorit te çlirimit të kampit.

Për shkak të pandemisë së koronavirusit, 76-vjetori do të zhvillohet online, në vend të ceremonisë në kampin e ngritur gjatë Luftës së Dytë Botërore në Oswiecim.

Përkujtimet do të fillojnë me dëshmi nga dy të mbijetuarit e kampit: Zdzislawa Wlodarczyk dhe Anita Lasker-Wallfisch.

Një fjalim do të mbajë edhe presidenti polak Andrzej Duda dhe diplomatët izraelitë dhe rusë, pas së cilës përfaqësuesit e katër besimeve do të drejtojnë lutjet.

Pas shërbimit përkujtimor, kreu i Muzeut të Aushvicit, Piotr Cywinski, do të drejtojë një diskutim në internet mbi ndikimin e luftës dhe Holokaustin në formimin e identiteteve të fëmijëve.

Muzeu vlerëson se të paktën 232 000 fëmijë, shumica prej tyre hebrenj, kanë qenë në Aushvic. Mbi 200 000 fëmijë u vranë në kamp.

Nga 1,3 milion viktimat e Aushvicit, rreth 1,1 milionë ishin hebrenj.

Postime të ngjashme

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

D V

Policia në Berlin ndalon mbajtjen e dy protestave për koronavirus

D V

Biden mbështet synimin e bjellorusëve për demokraci pas takimit me Tsikhanouskayan

D V

Franca do të kërkojë pasaportën shëndetësore nëpër kafiteri nga 9 gushti

D V

Zyra e Prokurorit në Bosnje inicion rastet e para nën Ligjin për mohim të gjenocidit

D V

Tokio regjistron rekord të rasteve me koronavirus

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...