Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Pompeo me rastin e ditës së pavarësisë: Urime për antarësimin në NATO, SHBA mbetet aleat i fuqishëm i RMV

Shkup, 8 shtator, zhurnal.mk – Sekretari amerikan i shtetit, Majk Pompeo në emër të qeverisë dhe popullit amerikan, ka adresuar urime me rastin e ditës së pavarësisë, transmeton Zhurnal.

“Këtë vit i urojmë Maqedonisë së Veriut që u bë anëtare e 30 e NATO-së dhe e përshëndesim përkushtimin e vendit për paqe rajonale dhe globale dhe siguri, që reflektohet përmes kësaj arritje të madhe. Ne jemi të inkurajuar nga përparimi që keni arritur në rrugën drejt anëtarësimit në BE dhe do të vazhdojmë ti mbështesim përpjekjet e juaja për arritjen e integrimit evropian. Zgjedhjet e fundit parlamentare në Maqedoninë e Veriut ishin të qeta dhe të suksesshme në kushte të jashtëzakonshme dhe ne e vlersojmë përcaktimin tuaj drejt idealeve demokratike, transparencën dhe sundimin e fuqishëm të së drejtës. Arritjet e juaja do të ndihmojnë në rrumbullaksimin e drejtimit të ardhshëm në të cilën po ecë rajoni i Ballkanit Perendimorë”, thuhet në urimin që e publikoi State Departamenti amerikan në ueb faqen e tyre.

Ai për fund thotë se SHBA mbetet aleatë i fuqishëm i Maqedonisë së Veriut.

Postime të ngjashme

Shallenberg: Shkupi dhe Sofja të zgjidhin kontestin dypalësh, Austria e gatshme të ndërmjetësojë

B L

Interpelancat në Kuvend, “ping – pong” i qeverisë me opozitën

R Zh

Vazhdon mbledhja e Komisionit për çështje historike, debati mbi figurën e Goce Dellçevit

B L

Gjendja me Kovid-19 po qetësohet, kërkohet vigjilencë në periudhën që vijon

B L

Rrugët në disa vende të lagështa, intensiteti i komunikacionit mesatar

B L

Nuhiu takon Isenin / Gjuha shqipe edhe do të shkruhet edhe do të mbrohet gjithandej

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...