Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Pompeo uron Ditën e flamurit dhe Ditën e pavarësisë

Zhurnal Ads

Uashington 28 nentor – Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ka uruar ditën e Flamurit dhe ditën e Pavarësisë së Shqipërisë.

Përmes një postimi në Twitter, ai është shprehur se Shqipëria ka bërë përparim në zbatimin e reformave të nevojshme për anëtarësimin në BE.

Pompeo dëshiron shëndet për popullin shqiptar, ndërsa mundohen të kapërcejnë sfidat me të cilat na përballi pandemia COVID -19.

“Ndërsa Shqipëria feston Ditën e saj të Pavarësisë, unë ju dërgoj urimet në emër të qeverisë së Shteteve të Bashkuara dhe popullit amerikan.

Këtë vit, ne festojmë edhe vendimin e Bashkimit Evropian për të hapur negociatat e anëtarësimit për Shqipërinë, një shenjë e përparimit të rëndësishëm që Shqipëria ka bërë në zbatimin e reformave të nevojshme për anëtarësimin në BE. Ne e përgëzojmë Shqipërinë për udhëheqjen e saj si kryesuese e OSBE-së për 2020-ën dhe vlerësojmë gjithçka që ajo ka bërë për të shfaqur përkushtimin e saj ndaj komunitetit Transatlantik. Shqipëria luan një rol qendror në ndihmesën për sigurimin e paqes dhe stabilitetit si pjesë e Aleancës së NATO-s, dhe Shtetet e Bashkuara qëndrojnë pranë Shqipërisë si një aleate e palëkundur.

Uroj mirëqënie dhe shëndet për popullin shqiptar, ndërsa punojmë së bashku për të kapërcyer sfidat me të cilat na përballi pandemia COVID -19”, ka shkruar ai.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Edhe ASH reagon ndaj “talljes” së ndihmave ndaj kompanive Shqiptare, gjegjësisht “ANET” me 549euro

R ZH

Çerdhet nuk garantojnë nëse fëmijët mund të infektohen me covid 19, prindërit të shqetësuar

Z H

Kapen 94 persona në një restoran në Zhelinë, festonin me marihuanë

Z H

ASH: Zaevi mashtron Lëvizjen Besa

D J

Moti sot në vendin tonë

Z H

Inspektori policor mohon se është përdorur forcë ndaj Haki Azirit, i dyshuar në rastin “Monstra”

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...