Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Pompeo viziton Kroacinë, në fokus të bisedimeve Ballkani Perëndimor

Pas Greqisë dhe Italisë, sekretari i Shtetit i SHBA, Mike Pompeo do të vizitojë nesër Kroacinë, si pjesë e turneut të tij mesdhetar, për të diskutuar mbi situatën e përgjithshme në Ballkanin Perëndimor dhe marrëdhëniet bilaterale me qeverinë e Zagrebit.

Pompeo do të ndalet në Dubrovnik ku do të takohet me kryeministrin kroat Andrej Plenkoviç, ministrin e Punëve të Jashtme Goran Grlic Radman, dhe ministrin e Mbrojtjes Mario Banoziç.

Në qendër të bisedimeve do të jetë Ballkanin Perëndimor, në veçanti vëmendja për të shmangur taksimin e dyfishtë dhe heqjen e vizave të hyrjes në SHBA për qytetarët kroatë.

Shtypi lokal shkruan se njoftimi i heqjes së vizave, ndoshta nga pranverën e ardhshme, do të jepet nesër nga vetë Pompeo.

SHBA kërkojnë ende viza për shtetasit e Bullgarisë, Rumanisë, Qipros dhe natyrisht Kroacisë.  

Postime të ngjashme

Investigimi/ Dosjet sekrete zbulojnë se si miliarderët amerikanë shmangin taksën mbi të ardhurat

Bekim Laçi

Stoltenberg: Rritja e Kinës sfida që duhet t’i përgjigjemi së bashku

Bekim Laçi

Netanyahu dorëzon pushtetin pa ceremoni

Bekim Laçi

Çfarë duhet të presim nga takimi Biden-Putin?

Bekim Laçi

Kina do ta kthejë provincën Zhejiang në Zonë Pilot për Begati të Përbashkët

Bekim Laçi

Britania mund të shtyjë heqjen e masave kundër koronavirusit

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...