Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Popullsia e Meksikës tejkalon 126 milionë banorë

Pasi u bë vendi i 11-të më i populluar në botë, 51.2 për qind e popullsisë së Meksikës janë femra ndërsa 48.8 për qind janë meshkuj, zbuloi agjencia e regjistrimit.

Sipas rezultateve të një regjistrimi të sapo përfunduar në Meksikë, popullsia e këtij vendi ka tejkaluar 126 milionë banorë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Instituti Kombëtar i Statistikave dhe Gjeografisë (INEGI) publikoi të hënën Regjistrimin e Popullsisë dhe Njësitë e Banimit në vitin 2020, i cili vendosi popullsinë e vendit në 126.014.024.

Pasi u bë vendi i 11-të më i populluar në botë, 51.2 për qind e popullsisë së Meksikës janë femra ndërsa 48.8 për qind janë meshkuj, zbuloi agjencia e regjistrimit.

Ndër pjesët më të populluara të vendit janë Shteti i Meksikës me 16.99 milionë banorë, kryeqyteti Mexico City me 9.2 milionë banorë, shteti Jalisco me 8.34 milionë banorë, shteti Veracruz me 8.62 milionë banorë dhe Puebla me 6.58 milionë banorë.

Derisa rritja e popullsisë së Meksikës u ul me 1.2 për qind në 10 vitet e fundit, mosha mesatare, e cila ishte 22 në vitin 2000, në vitin 2020 u regjistrua të jetë 29.

Postime të ngjashme

Gjenerali që mori pushtetin në Mianmar thotë se gjendja emergjente mund të zgjasë deri në vitin 2023

D V

Irani mohon se e ka sulmuar cisternën e naftës

D V

Shumica e zjarreve në Turqi janë “nën kontroll”

D V

Schmidt merr detyrën e përfaqësuesit të lartë në Bosnje e Hercegovinë

D V

Talibanët sulmojnë me raketa Aeroportin e Kandaharit

D V

Greqia përballet me zjarre

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...