Agjencia Zhurnal.mk

Porsche-ja më i vjetër i mbijetuar në botë është në shitje – tregohet çmimi dhe si duket vetura tani (Foto)

Sa do të paguanit për të pasur Porsche-në më të vjetër në botë?

Ekspertët e vlerësimit të veturave besojnë se një shpirt entuziast me xhepa të thellë do të ofronte mbi 20 milionë dollarë për të njohurën “antike” si Porsche Tipi 64 # 3.

Dhe, nëse kjo ndodh, përcjell Telegrafi, kjo do të ishte blerja më e shtrenjtë e një Porsche-je në historinë botërore, sipas Road and Track.

Bëhet e ditur se ky Porsche është planifikuar të jetë në ankand në RM Sotheby’s në gusht gjatë Javës së Automjeteve në Monterey të Kalifornisë.

E projektuar për gara, makina sportive Type 64 në të vërtetë i paraprin krijimit të Porsche 356 përurues dhe markës Porsche si një kompani pothuajse një dekadë.

Ajo aktualisht është në pronësi të entuziastit të veturave Porsche dhe autorit Dr. Thomas Gruber nga Vjena, Austri.

Djali i inxhinierit dhe themeluesit të Porsche, Ferdinand Porsche, Ferry Porsche, fillimisht doli me idenë për llojin 64 në 1939, por përfundoi projektin në vitin 1940, sipas Road and Track.

Karakteristikat e automjetit pasqyrojnë popullaritetin e Volkswagen të së njëjtës epokë.

Megjithatë Tipi 64 duhej të ndihmonte krijuesin e saj të fitonte një garë prej 1.500 kilometrash midis Berlinit dhe Romës në 1939, përcjell Telegrafi.

Megjithatë, pushtimi i Polonisë nga Gjermania Naziste në shtator të atij viti e pengoi garën që të ndodhte.

Në vitin 1948, Porsche debutoi makinën e saj të parë, 356, e cila u shfaq krah për krah me Tipin 64 në një paraqitje të hershme në Austri.

Racer Otto Mathé ishte i pari që bleu tipin 64 nga kompania në vitin 1949, sipas Road and Track.

Ai përdori makinën e hershme sportive gjatë garave në fillim të viteve 1950 dhe mbajti atë derisa vdiq në 1995, kur makina iu shit Gruberit.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

L E

Lajmet e fundit

Loading...