Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Porti Xinjiang sheh 1500 udhëtime me trena mallrash Kinë-Evropë këtë vit

Alataw Pass, një port i madh tokësor në Rajonin Autonom të Xinjiang Ujgur në veriperëndim të Kinës, ka regjistruar 1500 trena mallrash Kinë-Evropë të kalojnë gjatë këtij viti, duke arritur numrin 42 ditë më herët se në vitin 2020, njoftoi autoriteti doganor, citon “Xinhua”.

I ngarkuar me pjesë auto, pajisje inxhinierike, mobilje dhe produkte të tjera, një tren nga Sassnitz, Gjermani, u bë treni i 1500-të i mallrave Kinë-Evropë që kaloi javën e kaluar, tha Li Hongfeng, një zyrtar në doganat e Alataw Pass.

Gjatë pandemisë COVID-19, trenat e mallrave kanë luajtur një rol vendimtar për të ndihmuar në stabilizimin e zinxhirëve ndërkombëtarë të industrisë dhe furnizimit për shkak të transportit të kufizuar ajror dhe detar.

Alataw Pass nisi shërbimin e trenave të mallrave Kinë-Evropë në vitin 2011. Aktualisht, 22 itinerare po kalojnë përmes tij, duke arritur në 13 vende të tilla si Gjermania dhe Polonia. Mallrat e importuara që transportohen nga trenat përfshijnë automobila dhe pjesë, lëndë drusore dhe fije pambuku, ndërsa pajisjet shtëpiake dhe nevojat e përditshme janë ndër artikujt e eksportuar.

Postime të ngjashme

65 palesinezë dhe gjashtë izraelitë të vdekur nga konflikti katër ditorë në Gaza

N E

Në 24 orët e fundit Meksika ka regjistruar 267 viktima nga Kovid-19

N E

Spanja pret rreth 45 milionë turistë të huaj këtë vit

N E

Lehtësohen masat kufizuese, Greqi do të lejohen dasmat dhe pagëzimet, por me disa rregulla specifike

N E

Këshilli i Sigurimit i OKB-së zhvilloi takimin urgjent për situatën në Jerusalem

N E

Bullgaria me qeveri tranzitore deri në zgjedhjet e parakohshme në korrik

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...