Portreti i Merkel ende mungon në galerinë e kancelareve gjermanë

Në katin e parë të Kancelarisë Federale në Berlin ka një galeri me portretet e të gjithë krerëve të mëparshëm të qeverive gjermane në periudhën e pasluftës, por një ende mungon: Angela Merkel.

 

A do të jetë ajo “e pikturuar” ndërsa afati i saj në detyrë tani po i afrohet fundit? Dhe nëse po, nga kush? Ende nuk ka përgjigje për këtë.

“Kjo do të vendoset në kohën e duhur”, shpjegoi një zëdhënës i qeverisë për dpa, përcjell Telegrafi.

Portretin e kancelarit të fundit, Gerhard Schroeder, e kishte pikturuar shoku i tij Joerg Immendorff.

Në dorëzimin e pushtetit në vitin 2007, Schroeder u tall: “E nderuar zonja Kancelare, ka akoma pak vend. Sa herë që askush nuk e di se kur do të varni pranë meje”.

Gjithashtu në Kancelari janë varur veprat e Oswald Petersen, portretist i Willy Brandt, Guenter Rittner, i cili pikturoi Kurt-Georg Kiesinger dhe Ludwig Erhard, dhe Hans Juergen Kallmann, i cili përjetësoi Konrad Adenauer.

Megjithatë, ende nuk ka një artiste femër të përfaqësuar mes artistëve të portreteve kancelare.

Related posts

Pasojat e COVID-19 në Indi, kufomat dalin mbi sipërfaqen e ujit – ato ishin varrosur përgjatë bregut të liqenit Gang

Redaksia

Donatorët zotohen se do të ndajnë mbi 1 miliard dollarë për Afganistanin

D V

Autoritetet italiane shpëtojnë një anije me mbi 500 emigrantë

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More