Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Portugalia lehtëson masat anti-Covid

Sytë e Pedro Costas shkëlqyen nga gëzimi derisa Portugalia të hënën hyri në fazën e dytë të lehtësimit të bllokimit të saj Covid-19, duke e lejuar atë që më në fund të mirëpresë klientët besnikë në kioskun e tij të vogël të kafesë në zemër të Lisbonës.

“kjo mbyllje ishte shumë e dëmshme por pozitive është rihapja”, ka thënë 30-vjeçari. “Eshtë dita më e mirë që të rifillojmë. Është koha të ecim përpara dhe unë shpresoj që do të ecim përpara pa pasur nevojë që të rikthehemi”.

Portugalia vendosi një bllokim në janar për të kontrolluar atë që ishte atëherë rritja më e keqe në botë Covid-19, por rregullat e rrepta janë qetësuar gradualisht që nga 15 marsi, kur sallonet e flokëve, libraritë dhe shkollat ​​për nxënësit e rinj u rihapën.

Të hënën u hapen kafenetë dhe ambientet e jashtme të restoranteve, muzetë, marketet të cilat nuk përmbajnë vetëm ushqim, dyqanet e vogla, shkollat e të tjera.

Postime të ngjashme

Shkarkohet ministri malazez që mohoi gjenocidin serb në Bosnje

Dafina Vidishiqi

Parlamenti i Malit të Zi votoi Rezolutën mbi Srebrenicën

Dafina Vidishiqi

Dhoma e Përfaqësuesve voton për t’i dhënë fund autorizimit për luftën në Irak

Dafina Vidishiqi

Amerika do të investojë 3.2 miliardë dollarë për të zhvilluar tableta kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Gjykata e Karolinës së Jugut ndalon dy ekzekutime derisa “skuadra e pushkatimit të jetë në dispozicion”

Dafina Vidishiqi

Vdes themeluesi i shtetit të Zambisë, ish-presidenti Kaunda

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...