Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Portugalia shpreson që të ç’bllokojë procesin mes Sofjes dhe Shkupit

Lisabon, 18 janar – Sekretarja portugeze e shtetit e ngarkuar me BE, Ana Paula Zakaria, tha se vendi i saj, i cili mban presidencën e BE deri më 1 korrik të këtij viti, shpreson që mosmarrëveshja me Sofjen të zhbllokohet dhe të mbahet konferenca e parë ndërqeveritare me Maqedoninë.

Zakaria tha se zgjerimi i BE është një përparësi për presidencën portugeze, e cila filloi më 1 janar dhe zgjat deri më 30 qershor të këtij viti.

Ajo shtoi se kontaktet janë duke u zhvilluar me të dy palët – Shkupin dhe Sofjen – për të gjetur një zgjidhje të mosmarrëveshjes dypalëshe që po pengon hapjen e negociatave me BE.

“Ne kemi filluar kontakte politike me Bullgarinë dhe Republikën e Maqedonisë në mënyrë që të gjejmë një mënyrë për të hapur procesin dhe gjatë presidencës tonë të mbajmë konferencën e parë ndërqeveritare me Maqedoninë, por edhe me Shqipërinë,” tha Zakaria sot në Bruksel.

Sekretarja portugeze e shtetit shtoi se bisedime shtesë politike janë të nevojshme midis dy palëve në këtë kohë dhe siguroi që Lisbona do ta bëj këtë në një frymë besimi.

Postime të ngjashme

Zhurnal mëson / Afaristi i mirënjohur, Argëtim Saliu kandidat për kryetar komune i koalicionit ASH – AAA për Strugë?

Bexhet Musliu

Bilall Kasami dhe gjithë funksionarët e Lëvizjes Besa bëjnë thirrje për Regjistrim të popullatës

T E

“Shtetësia”, janë paraqitur rreth 1 000 persona

T E

Hoxha: Deri më 31 mars do të prolongohet afati për blerjen e edhe 1.500 tonë duhan

Bexhet Musliu

Izraeli lider në botë, Serbia ndër të parat, ja në cilat vende kryesojnë me programet e imunizimit

T E

Arrestohen dy shtetas britanez në aeroportin e Shkupit me test PCR të falsifikuar

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...