Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Posti i presidentit, synim edhe i komunitetit egjiptian

Zhurnal Ads

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e komunitetit egjiptian, Veton Berisha ka treguar arsyet se pse ai vendosi që t’i bashkohet grupit parlamentar të Nismës. Berisha ka thënë se Nisma i përmbush disa nga kriteret dhe kërkesat e komunitetit që ai përfaqëson, transmeton Klan Kosova.

“Grupi Nisma është grup në të cilin unë kam qenë në mandatin e kaluar dhe në këtë mandat unë kam shikuar të pozicionohem më mirë në raport me Qeverinë dhe pas një periudhe të gjatë kohore, pas kërkesave të secilit grup parlamentar normalisht e kam parë nevojën që grupi Nisma e ka më së shumti nevojën të ketë një grup të krijuar”.

“Sigurisht që edhe unë kisha nevojat e mija se isha pa grup parlamentar dhe më në fund jemi dakorduar që ne të veprojmë së bashku dhe kjo është arsyeja që iu bashkova Nismës. Sigurisht që për mua ka shumë interes që ministritë të cilat i drejton Nisma me pas një qasje më të mirë dhe ata janë zotuar se çështjet e mia dhe komunitetit që i shtroj ata ti shtyjnë përpara. Këto janë në pika të shkurta arsyet pse jemi bërë bashkë. Unë jam hy nëpër komisione ku aty po e jap kontributin tim që është shumë i rëndësishëm për komunitetin që unë përfaqësoj”.

Berisha foli edhe për çështjen e presidentit duke thënë se do të ishte mirë që dikush nga komuniteti egjiptian të jetë njëri nga kandidatët për këtë pozitë.

“Nuk mund ta jap vlerësimin tim a rrezikohet koalicioni, unë i dijë procedurat në rast se nuk do të kemi president të zgjedhur në periudhën deri në muajin shkurt do të shkojmë në zgjedhje. Kjo është e ditur dhe nuk mund ta ndryshoj askush, se çka do të bëhet në vazhdim nuk mund të them. Se a kam të preferuar apo jo dikë, të them të drejtën do të ishte mirë të ishte dikush nga komuniteti jonë egjiptas, njëri prej kandidatëve për president”.

“Kjo do të ishte preferenca ime më e mira në të kundërtën sigurisht që unë do të mbështes një kandidaturë e cila do të jetë e unifikueshme dhe normalisht do të jetë i afërt me komunitetin që unë përfaqësoj”, ka përfunduar Berisha për EO.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

KGJK sot nis verifikimin e listave të kandidatëve për deputetë

S.B.

Selimi paraqet raportin e punës së MD-së: Është shënuar progres në fushën e drejtësisë

S.B.

Mbi 8 mijë raste aktive me Covid-19 në Kosovë

Z H

Kosovë, nënshkruhet marrëveshje që ofron bursa për studime në universitetet e BE-së

admin

Bajrami raporton në Komisionin për Mbikëqyrje të Financave Publike

admin

Lajçak: Kushtetuta nuk është Bibël – Kosova duhet ta ndryshojë atë për Asociacionin

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...