Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Pozitive me COVID-19, por udhëton me tren arrestohet deputetja skoceze

Autoritete policore në Skoci ka arrestuar deputeten e Partisë Kombëtare skoceze Margaret Ferrier dhe e akuzoi atë për sjellje të pamatur, pasi politikania udhëtoi me një tren 400 milje për në shtëpi nga Londra, pavarësisht testimit pozitiv për COVID-19.

Ferrier pranoi në tetor se ajo kishte udhëtuar nga Skocia në Westminster, Londër në shtator ndërsa ndihej e sëmurë.

Pasi mbërriti në kryeqytet, ajo doli pozitive për Covid-19, por në vend që të izolohej menjëherë, u kthye në Skoci të nesërmen.

Policia e Londrës nisi një hetim, Ferrier u pezullua nga SNP dhe policia skoceze arrestoi të hënën ligjvënësin që kundërshtonte bllokimin.

“Ne mund të konfirmojmë që oficerët arrestuan dhe akuzuan një grua 60-vjeçare në lidhje me sjelljen e fajshme dhe të pamatur”, tha një zëdhënës i Policisë në Skoci në një deklaratë për media.

“Kjo pason një hetim të plotë nga Policia Skoci për një shkelje të pretenduar të rregulloreve të koronavirusit midis 26 dhe 29 shtatorit 2020.”

Zonja Ferrier është e dyta nga radhët e politikanëve që shmangën kufizimet.

Ajo më parë i kishte bërë thirrje këshilltarit të atëhershëm të Doëning Street, Dominic Cummings , të jepte dorëheqjen pasi kishte udhëtuar 260 milje nga Londra në fermën e prindërve të tij në Durham, gjoja sepse askush tjetër nuk ishte në dispozicion në kryeqytet për të mbajtur fëmijën e tij.

Postime të ngjashme

SHBA, zhduket gripi mes pandemisë së COVID-19-s

T E

Arriti në Gjermani para 6 vjetësh, tani emigranti kërkon të bëhet deputet

T E

OBSH: Mbi 850 mijë vdekje në të gjithë Evropën

T E

Ndërhyn Putin: Tensione në Armeni – dorëheqje, raketa … presidenti ka tre ditë

T E

Albin Kurti reagon për sulmin ndaj gazetarit, Visar Duriqi

T E

Rriten numrat me Covid-19 në Itali, disa qytete rrezikojnë mbylljen

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...