Agjencia Zhurnal.mk
Arsimi dhe Shkenca Maqedoni

Pranohen kërkesa të reja nga shkollat për mësim me prezencë fizike

Shkup, 5 tetor – Zhurnal.mk – Komisioni i Qeverisë ka pranuar kërkesa të reja për mësim me prezencë fizike, veçanërisht në zona malore, informon Zhurnal.

Nga Komisioni gjithashtu faleminderojnë RTM-në për sigurimin e mësimit, si dhe drejtorët, mësuesit dhe kryetarët e komunave të cilët kanë siguruar materiale elektronike dhe të shtypura për fëmijët.

Ministrja e arsimit Milla Carovska njoftoi se në numër të vogël të shkollave ka bojkotim të mësimit. Në Dibër siç tha ajo, është tejkaluar gjendja dhe nxënësit janë mësuar me ndryshimet. Sa i përket fëmijëve deri në klasë të tretë, vetëm 2% e tyre mësojnë online përshkak përzgjedhjes së prindërve të cilët frikësohen të dërgojnë fëmijët në shkolla.

Në klasat më të larta, për mbi 620 shkolla është siguruar mësim me prezencë fizike, pjesa më e madhe janë në vendbanime rurale.

Sa i përket shkollës në Idrizovë, ajo tha se duhet të krijohen kushte ligjore dhe varet nga përgatitja e të gjitha dokumenteve të nevojshme.

Edhe Zaev shtoi se Qeveria ka diskutuar për këtë çështje dhe konfirmoi se janë të gatshëm të ndërtohet objekt për nxënësit e Idrizovës.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Teuta Arifi inspekton nga afër punimet në Çarshinë e Epërme

Dafina Vidishiqi

Të shtëna me armë zjarri në Çarshi të Shkupit

Dafina Vidishiqi

Hungaria hapi Konsullatë në Maqedoni

Dafina Vidishiqi

RMV, padi ndaj tetë personave për armëmbajtje, terrorizëm e luftime për ISIS në kuadër të rastit “Qelia”

Dafina Vidishiqi

Filipçe: Në shtator, nxënësit mund të kthehen në bankat e tyre

Dafina Vidishiqi

Zaev: Te ne kanë ndikim forca dhe palë të treta

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...