Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Prej nesër pritet të jetë në funksion ueb faqja për paraqitje për vaksinim kundër Kovid-19

Shkup, 9 shkurt – Ueb faqja për paraqitje dhe shprehje të interesit për vaksinim kundër Kovid-19 pritet të jetë në funksion nesër. Kjo do të thotë se tekstualisht çdokush mund të aplikojë. Këtë sot e deklaroi ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, i cili tha se sistemi vetë do të gjenerojë prioritete, që do të thotë se do të marrë të dhëna edhe për të rinjtë të cilën nuk kanë sëmundje kronike, dhe të cilët shprehin gatishmëri për tu vaksinuar edhe atëherë kur do të vijë radha për vaksinim do t’u arrijë njoftim përkatës.

“Do të thotë, vullneti shprehet menjëherë përmes regjistrimit në sajt”, sqaroi Filipçe. I pyetur se si do të kenë kontroll se mjekët familjarë u janë paraqitur pacientëve të tyre, Filipçe tha se kjo do të ishte në atë mënyrë që të ketë një konfirmim mbrapa në sistemin “Termini im” se ata janë të mendimit që të vaksinohen.

“Ne e kemi listën e saktë. Tani po flasim për kategorinë tjetër me përparësi të qytetarëve të moshuar mbi 70 vjeç të cilët gjithashtu hyjnë në këtë, të themi, raundin e parë të vaksinimit. Pas kontaktit nga mjeku i familjes, informacioni regjistrohet në sistemin “Termini im” në të cilin deklarohet vullneti për vaksinim dhe bëhet orari i saktë me kohën dhe pikën sipas afërsisë në lidhje me vendbanimin dhe kjo është e mjaftueshme për të caktuar një takim dhe është normale që qytetari të pritet të vaksinohet”, tha Filipçe, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve pasi vizitoi poliklinikën Bit Pazar, ku do të ruhen vaksinat kundër Kovid-19.

I pyetur nëse ndonjë nga profesionistët shëndetësorë që aplikuan për vaksinim hoqi dorë dhe nëse mund të vaksinohen më vonë, ai tha se ishte një sistem fleksibël dhe ata do të ishin akoma në gjendje të aplikonin për vaksinim.

“Tani përqendrohemi në punëtorët shëndetësorë dhe mendoj se sistemi është mjaft i përshtatshëm për këtë numër të punëtorëve shëndetësorë që tani raportohet. Procesi i vaksinimit do të fillojë. Ne jemi gati ta azhurnojmë. Ne jemi gati për opsione të tjera. Ne kemi parë shembuj në disa vende të tjera. Ne nuk duam të nxitojmë, por ky është një sistem që funksionon mirë, i cili ka treguar rezultate deri më tani, por ne jemi të hapur dhe të gatshëm sipas vullnetit, dëshirës për vaksinim për të bërë diçka që do të thotë zgjerim i kapacitetit. Spitalet modulare janë përgatitur gjithashtu në një pjesë. Tani janë praktikisht kudo. Pacientët janë në spitalet e vjetra dhe ky është një sistem për të cilin po mendojmë”, tha Filipçe dhe shtoi se vaksinimi mund të bëhet në spitalet modulare. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Zjarret në Koçan janë lokalizuar, helikopterët në teren në Kostin Doll dhe Novosellani

Z H

Ndalohet tërësisht lëvizja në zonat malore

Z H

Shkupi dhe Tetova me më tepër raste aktive, Filipçe thotë se virusi u përhap nga mërgimtarët

Z H

Zaev: Solidariteti funksionon, do të kompensohen dëmet që u shkaktuan nga zjarri

Z H

Moti sot i ngrohtë me temperatura deri 42 gradë

Z H

Angellov paralajmëron gjendje krize në një pjesë të shtetit nëse ka nevojë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...