Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Prej sot vazhdon paraqitja e rregullt e personave të papunë në Agjencinë për punësim

Shkup, 15 shtator – Zhurnal.mk – Të gjithë personat e papunë prej sot duhet të vazhdojnë me paraqitjen e rregullt në çdo 30 ditë, për kërkuesit aktivë të punës, përkatësisht në çdo gjashtë muaj, për personat e tjerë të cilët kërkojnë punë. Të papunëve të cilët në Agjencinë për punësim kanë lënë numër telefoni të kontaktit dhe u është dërguar porosi me datë të saktë se kur duhet të paraqiten, ndërsa të tjerët duhet ta bëjnë atë në 30 ditët e ardhshme.

“Çdo person i papunë i cili ka lënë numër telefoni për kontakt tashmë është njoftuar përmes SMS porosisë për datën e saktë kur duhet të paraqitet në qendrën kompetente për punësim apo zyren e disperzuar, për arsye se prej sot sërish është vënë në funksion sistemi për caktim të termineve për paraqitje të rregullt, në pajtim me afatet ligjore për paraqitje në 30 ditë përkatësisht 6 muaj”, thonë nga Agjencia për punësim.

Të gjithë personat e papunë të cilët janë paraqitur në periudhën kur ishte ndërprerë paraqitja e rregullt, ta respektojnë terminin e cekur në SMS porosinë, e cila është gjeneruar në mënyrë sistematike.

Personat e papunë të cilët nuk kanë lënë numër telefoni për kontakt dhe të cilët nuk kanë marrë SMS porosi, nevojitet të paraqiten në 30 ditët në vijim.

Gjatë paraqitjes, potencojnë nga Agjencia për punësim, detyrimisht duhet të respektohen rekomandimet e Ministrisë së Shëndetësisë për parandalim të përhapjes së virusit KOVID-19, përkatësisht mbajtja e detyrueshme e maskave mbrojtëse dhe mbajtjes së distancës adekuate nga personat e tjerë.

Paraqitja e rregullt e personave të papunë u ndërpre në mars të këtij viti, për shkak të parandalimit të përhapjes së koronavirusit. Atëherë nga Agjencia për punësim informuan se paraqitja e rregullt në qendrat për punësim është ndërprerë, deri në skadimin e masave të miratuara për mbrojtje nga koronavirusi, dhe se kjo do t’u arsyetohet.

Postime të ngjashme

Interpelancat në Kuvend, “ping – pong” i qeverisë me opozitën

R Zh

Vazhdon mbledhja e Komisionit për çështje historike, debati mbi figurën e Goce Dellçevit

B L

Gjendja me Kovid-19 po qetësohet, kërkohet vigjilencë në periudhën që vijon

B L

Rrugët në disa vende të lagështa, intensiteti i komunikacionit mesatar

B L

Nuhiu takon Isenin / Gjuha shqipe edhe do të shkruhet edhe do të mbrohet gjithandej

R Zh

Komuna e Çairit shënon ditën e planetit Tokë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...