Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Prej tri ditësh Kilimanxharo është kapluar nga zjarri, zjarrfikësit po luftojnë për ta lokalizuar në 6 mijë metra lartësi mbidetare

Ekipet e zjarrfikësve në Tanzani për të tretën ditë më radhë janë duke u munduar të fikin zjarrin që ka shpërthyer në Kilimanxharo, në një lartësi mbidetare prej 6 mijë metrash, kanë bërë të ditur sot zyrtar lokalë.

Zjarri shpërtheu gjatë të premtes, kurse erërat e forta e kanë përkeqësuar situatën në rajonin Vhona, pushimoren e alpinistëve në majën më të lartë në Afrikë, transmeton Telegrafi.

Edhe pse erërat sot duken të jenë më të vogla, Paskal Shele, përfaqësues i parkut nacional të Tanzanisë, ka bërë të ditur se situata vazhdon të jetë e rënduar.

“Zjarrfikësit po bëjnë të pamundurën për ta lokalizuar zjarrin”, ka shtuar ai.

Qindra zjarrfikës, banorë dhe studentë të kësaj zone, i janë bashkuar operacionit për fikjen e zjarrit që ka shpërthyer në maje të kodrës.

Kujtojmë që Kilimanxharon brenda një viti e vizitojnë mbi 50 mijë turistë.

Postime të ngjashme

Hungaria mbyllet sërish

T E

Reagime mbi vendimin për të hetuar krimet në territoret palestineze

T E

Tërmet i ri, edhe më i fortë në Zelandën e Re, me magnitudë prej 7,4 ballë

T E

Sulmi terrorist në Suedi, ja çfarë deklaroi policia: Agresori një 20 vjeçar nga Afganistani

S.B.

Pavarësisht vrasjeve, në Mianmar vazhdojnë protestat

S.B.

Sa % e zviceranëve kanë antitrupa

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...