Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Prej xhami dhe 326 metra i lartë/ Njihuni me ashensorin më të lartë në botë

Parku Kombëtar i Pyjeve Zhangjiajie në Kinë është i famshëm për formacionet e tij të larta karstike.

Dhe një nga mënyrat më të shpejta dhe më të lehta për të parë zonën është duke hipur në ashensorin më të lartë në botë.

Ashensori prej xhami, 326 metra i lartë, “Bailong Elevator” u ndërtua buzë një shkëmbi në parkun kombëtar dhe ofron pamje mahnitëse të formacioneve karstike.

Ashensori Bailong përbëhet nga tre ashensorë, secili prej të cilëve mund të transportojë deri në 46 vizitorë në më pak se dy minuta dhe ai shërben si një portë e lehtë për disa nga atraksionet kryesore të parkut.

Përndryshe, vizitorët mund të ngjiten në mal, gjë që zgjat rreth 2.5 orë.

Dhe rreth 18 vjet pas hapjes së tij, Ashensori Bailong mbetet një nga atraksionet “më të nxehta”.Ai mbarte deri në 18,000 turistë çdo ditë para shpërthimit të Covid-19. 

Postime të ngjashme

Personat e hershëm janë më të lumtur se ata që zgjohen vonë

Dafina Vidishiqi

Shenjat në thonj që tregojnë nëse e keni kaluar Coronavirusin

Dafina Vidishiqi

Ilaçi për Alzheimerin aprovohet nga Agjencia e Barnave, hera e parë në 20 vjet

Lea Muslija

Europa përjeton pranverën më të ftohtë që nga viti 2013

Lea Muslija

Do të ketë një eklips diellor sot, kjo është ora kur mund ta shihni dhe në cilat vende të botës është i dukshëm

Lea Muslija

Harrojini legjendat që keni dëgjuar: Ja ç’duhet të bësh në të vërtetë kur të pickon një kandil

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...