Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Premierliga sjell ndryshim rrënjësor në VAR për rregullin e ofsajdit

Premierliga po mendon ndryshimin e vijës së fundit që përfaqëson ofsajdin.

Ideja është që të përdoret një vijë më e trashë në mënyrë që të gjykohet më mirë vija e fundit, shkruan lajmi.net.

Përdorimi i një vije më të trashë do t’iu jap sulmueseve pak më shumë hapësirë, duke i dhënë fund të ashtuquajturës ofsajd “i dorës”.

Premierliga dhe zyrtarët kanë theksuar se një ndryshim i tillë do të jetë tejet i madh, pasi shumë gola në sezonin e kaluar janë anuluar shkaku i dorës.

Me protokollin e ri, pjesët e trupit që gjenden pas mbrojtësit nuk do të rezultojnë në ofsajd më.

Sipas “The Times”, përdorimi i vijës së trashë është në sinkronizim me UEFA-në dhe Eredivisie.

Kjo do të thotë që në transmetim televiziv, shikuesit nuk do ta shohin vijën por vetëm vendimin final.

20 klubet u pajtuan ta bëjnë ndryshimin gjatë takimit të tyre afër Harrogate./

Postime të ngjashme

Angli 0-0 Skoci, notat e lojtarëve: James dhe Mount më të mirët

Dafina Vidishiqi

Mbyllet pa gola ndeshja mes Anglisë dhe Skocisë

Dafina Vidishiqi

Morata: Nuk është asgjë nëse tifozët më vërshëllejnë, jam më i motivuar se kurrë për Poloninë

Dafina Vidishiqi

Zyrtare: Simonovski nënshkruan me Dritën

Dafina Vidishiqi

Prishtina akomodohet në Tiranë para ndeshjeve të raundit preliminar në LK

Dafina Vidishiqi

Pa gola pas 45 minutave të para në derbin britanik

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...