Maqedoni

Presidenca: Vendimet për “gjendjet e jashtëzakonshme”, me konsensus politik

Zhurnal Ads

Shkup, 30 shtator, zhurnal.mk – Nga Kabineti i Presidentit të shtetit thonë se vendimet për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme janë marrë në përputhje me Kushtetutën, duke u bazuar në argumentet e propozuara nga Qeveria dhe në kushte të një Parlamenti të shpërndarë.

“U bënë edhe takime tematike të Këshillit të sigurisë dhe dy herë edhe takime me kryetarët e partive politike në të cilat u arrit konsensus politik për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme” – thuhet në reagimin e Kabinetit të Presidentit Pendarovski.

Mes tjerash nga presidenca thonë se Gjykata Kushtetuese e kishte konfirmuar kushtetutshmërinë e vendimeve të presidentit kurse konfirmimi i tyre është kompetencë e Kuvendit.

Postime të ngjashme

Propozim-vendimi për numrin e nënkryetarëve të Kuvendit sot në seancë plenare

XH,I

Editorial: Ali Ahmeti të mos lejojë që uji të derdhet nga shtrati ! (Audio)

R ZH

Kufijtë me Greqinë mbeten të mbyllura deri më 8 nëntor

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...