Presidenti afgan kishte ikur nga vendi me “xhepat bosh”

Ish -zyrtari i lartë i Presidentit të rrëzuar Afganistan, Ashraf Ghani përshkroi në detaje pamjen e gjallë të javëve të fundit të qeverisë së Ghanit, përfshirë mënyrën se si presidenti dhe këshilltarët e tij u mahnitën nga shpejtësia e përparimit të talebanëve drejt kryeqytetit Kabul.

 

Ghani nuk ishte gati për arritjen e Talebanëve në periferi të Kabulit të shtunën e kaluar dhe ai iku të dielën me rrobat që kishte veshur, tha një ish-zyrtar i lartë për CNN.

Në ato orë të fundit, zyrtari tha se një anëtar i rangut të lartë të administratës Ghani u takua në Kabul me një anëtar të shquar të grupit të lidhur me talebanët dhe al-Qaedan, i cili i tha hapur se qeveria duhet të dorëzohet.

“Në ditët para ardhjes së talebanëve në Kabul, ne kemi punuar në një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara për një dorëzim paqësor ndaj një qeverie gjithëpërfshirëse dhe dorëheqjen e Presidentit Ghani”, tha ai.

“Këto bisedime ishin në vazhdim kur Talebanët hynë në qytet. Talebanët, të cilët hynë në qytetin e Kabulit nga disa pika, u interpretuan nga shërbimi ynë i inteligjencës si përparim armiqësor”, tha zyrtari.

“Për më shumë se një vit, ne kemi marrë informacione se presidenti do të vritet në rast të kontrollit të qytetit”, tha zyrtari.

Related posts

Shqiptarët e Luginës po tjetërsohen, Serbia pasivizoi mbi 6 mijë adresa

D V

Ishte sa një ‘kalë i vogël’: Veterineri australian kërkon ndalimin e racave të qenve vrasës pasi dy gra u ‘copëtuan’ nga një pitbull gjigant

D V

Bjellorusia pret një dërgesë të madhe armësh nga Rusia

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More