Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Presidenti i Azerbajxhanit nuk tërhiqet: Nuk bëjmë lëshime ndaj Armenisë

Presidenti i Azerbajxhanit përjashtoi të bëjë ndonjë lëshim për Armeninë të premten përpara bisedimeve që synojnë ndaljen e luftimeve më vdekjeprurëse në rajonin e Kaukazit të Jugut për më shumë se 25 vjet.

Pozicioni pa kompromis i Presidentit Ilham Aliyev në një fjalim televiziv dukej se linte pak hapësirë për de-përshkallëzim ndërsa ministrat e Jashtëm azerë dhe armenë mbërritën në Moskë. Bisedimet pritej të ishin kontakti i parë diplomatik midis armiqve që kur luftimet mbi territorin e Nagorno-Karabakut shpërthyen më 27 shtator, duke vrarë qindra njerëz, shkruan Reuters.

Zona malore i përket Azerbajxhanit sipas ligjit ndërkombëtar por u shkëput në një luftë, më pas u popullua dhe qeveriset nga armenët etnikë që nga vitet ’90 pas rrëzimit të Bashkimit Sovjetik.

“Le ta dinë ata që mbajnë bisedime në Moskë se është territori ynë dhe ne nuk do të bëjmë asnjë lëshim,” tha Aliyev pasi Ministri i Jashtëm i Azerbajxhanit Jeyhun Bayramov.

Ai tha se kishte provuar se kishte një zgjidhje ushtarake për mosmarrëveshjen: “Ne po fitojmë dhe do të rimarrim territorin tonë dhe do të sigurojmë integritetin tonë territorial,” tha Aliyev.

Bisedimet në Moskë, ku morën pjesë Ministri i Jashtëm armen Zohrab Mnatsakanyan, ndjekin nisjen e një përpjekje paqësore nga Franca, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara në një takim në Gjenevë të enjten, detajet e të cilave nuk janë bërë publike.
Përleshjet gjithashtu kanë rritur shqetësimin në lidhje me sigurinë e tubacioneve që transportojnë naftë dhe gaz azer në Evropë.

Postime të ngjashme

Qeni robot që do të ndihmojë policinë

T E

Izraeli ndihmon me vaksina anti-Covid shtetet që do të hapin ambasada në Jerusalem

T E

Gjermania dënoi spiunin sirian të Bashar al-Assad për krime kundër njerëzimit

T E

Administrata e Bajdenit do të shpërndajë 25 milionë maska

T E

BE e ndarë rreth certifikatës për vaksinim

T E

Vijon rritja e shifrave në Itali, autoritetet i thonë jo hapjes së aktiviteteve argëtuese

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...