Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Presidenti i Brazilit: Boll u qatë për koronavirusin

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, u tha qytetarëve që të mos ankohen më për Covid-19, ndërsa kritikoi kufizimet e vendosura për të luftuar pandeminë.

“Edhe për sa kohë do të qëndroni në shtëpi? Askush nuk mund të durojë më. Na vjen keq për vdekjet, por na duhet një zgjidhje”, u shpreh ai.

Komentet vijnë të njëjtën ditë kur Brazili shënoi një rritje rekord të bilancit të viktimave në 24 orë. Ky shtet po përballet me fazën më të keqe të pandemisë, duke futur sistemin shëndetësor në krizë të rëndë, si rezultat edhe i variantit të ri që përhapet më shpejt.

Në kundërpërgjigje, autoritetet lokale në shumë zona kanë vendosur në fuqi kufizime të ndryshme. Brazili ka bilancin e dytë më të rëndë në botë dhe numëron mbi 260 mijë jetë të humbura nga koronavirusi.

Postime të ngjashme

Kina shpreh shqetësim serioz për shkarkimin e ujit radioaktiv nga Japonia

Z H

Qeveria japoneze: Uji i ndotur nga Fukushima do të hidhet në det

S.B.

Kryeministri malazez ndihet i mashtruar nga opozita: Nuk lejoj trillime e të pavërteta

S.B.

Porti Xinjiang sheh 1500 udhëtime me trena mallrash Kinë-Evropë këtë vit

Z H

Kina përpiqet të mbushë hendekun ‘tronditës’ të vaksinimit mes vendeve

Z H

Të gjithë mbi 50-vjeçarët në Britani morën një dozë të vaksinës

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...