Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Presidenti i Izraelit: Asnjë kandidat i përshtatshëm

Asnjë kandidat nuk ka një shans realist për të formuar një qeveri në Izrael, sipas presidentit të vendit, Reuven Rivlin.

Pavarësisht kësaj, kryeministri aktual, Benjamin Netanyahu, e ka shansin.

Kështu deklaroi në një konferencë për shtyp drejtpërdrejt presidenti Rivlin, duke kërkuar, së fundmi, për të krijuar një kabinet të ri qeveritar, njofton TT, transmeton RTKLive.

Netanyahu tani ka 28 ditë që të përpiqet të krijojë një koalicion qeverisës, thotë presidenti.

Në zgjedhjet parlamentare më 23 mars, i katërti brenda dy vjetësh, asnjë bllok nuk mori një shumicë të qartë dhe rruga për një qeveri të qëndrueshme mbetet e paqartë.

Netanyahu dhe partia e tij Likud fituan 30 nga 120 vendet në Knesset.

Kandidati i tij më i fortë rival, Yair Lapid, nga partia e qendrës Yesh Atid, mori 17 vende.

Netanyahu aktualisht po lufton si politikisht, ashtu edhe ligjërisht.

Dje, kryeministri 71-vjeçar u paraqit në një gjykatë në Jeruzalem, ku akuzohet për mitmarrje dhe mashtrim.

Ai akuzohet, ndër të tjera, se është përpjekur të bindë një manjat mediatik për ta portretizuar atë në ditë të favorshme.

Postime të ngjashme

Sulmohet me raketa baza amerikane në Irak

Lea Muslija

Amerika bllokon pranimin e Ukrainës në NATO?

Lea Muslija

Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin

Lea Muslija

Paralajmëron OBSH: Bëni kujdes, pandemia s’ka marrë fund

Lea Muslija

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...