Presidenti i Këshillit Europian: Kurti dhe Vuçiçi të tërhiqen, të largohen Njësitë Speciale dhe barrikadat

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, ka kërkuar nga kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe nga presidenti serb Aleksandër Vuçiç të shmangin tensionet në veri të vendit.

 

Michel, me anë të një postimi në llogarinë e tij në ‘Tëitter’, ka thënë se po mban kontakte të ngushta me kreun e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell lidhur me situatën në veri.

Kreu i Këshillit Europian ka bërë thirrje që të tërhiqen Njësiti Special i Kosovës dhe barrikadat në pikat kufitare Jarinje dhe Bërnjak.

“Në kontakt të ngushtë me Josep Borrell. Koha që Serbia dhe Kosova, Aleksandar Vuçiç dhe Albin Kurti, të tërhiqen dhe të mos e eskalojnë situatën, ta bëjnë tërheqjen e Forcave Speciale dhe barrikadave dhe të vazhdojnë negociatat sipas propozimeve të Emisarit të Lartë të BE-së, Miroslav Lajçak”, ka deklaruar ai.

Related posts

Propozimi për shtyrjen e zgjedhjeve, Krasniqi: LVV po luan me kartën e sigurisë

D V

Albin Kurti: Mini-Shengeni nuk ofron vizion për rajonin

N E

Lajçak kërkon mbëshetje nga opozita për dialogun, Haradinaj kërkon rol më aktiv të SHBA-së

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More