Agjencia Zhurnal.mk

Presidenti i PE, Sassoli: Mbështesim integrimin e Ballkanit Perëndimor

Bruksel, 24 janar – Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli, ka folur këtë të premte për Samitin e PE për Ballkanin Perëndimor, që do të mbahet më 28 janar.

Sassoli është ndalur tek integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE, Sassoli përmend edhe rastin e Shqipërisë, ku shprehet se është i zhgënjyer nga vendimi i KE në tetorin që lamë pas.

Në takim do të marrin pjesë kryetarët e parlamenteve të vendeve të Ballkanit perëndimor .

Dihet që ne ishim shumë të zhgënjyer nga dështimi i Këshillit Evropian për të filluar negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut tetorin e kaluar. Tani është koha të ecim së bashku dhe të vazhdojmë të përparojmë. Parlamentet janë thelbësore në këtë drejtim.

Në rezolutën e miratuar tetorin e kaluar,  Parlamenti  Europian shprehu zhgënjimin që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk arritën të fillojnë bisedimet e pranimit.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

T E

Lajmet e fundit

Loading...