Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni Rekomanduar TOP LAJM

Presidenti kundër qeverisë, nuk dekreton ligjin për ndërtimet ilegale që u votua në Kuvend

Shkup, 14 maj – Zhurnal – Presidenti Stevo Pendarovski nuk e nënshkroi Dekretin mbi ligjin për ndërtimet ilegale. Ai përmes formës së shkruar e informoi kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi se nuk do ta nënshkruan Dekretin për shpalljen e Ligjit të cilin Kuvendi e miratoi në seancën e mbajtur më 11 maj.

Vendimi, siç thotë presidenti në komunikatë, u mor në bazë të një analize të hollësishme të tekstit të Ligjit, ku është konstatuar se teksti ështe në kundërshtim me disa nga vlerat themelore të Kushtetutës.

Kreu i shtetit konsideron se teksti i Ligjit nuk ka asnjë justifikim shoqëror, më konkretisht nuk ka për qëllim mbrojtjen dhe promovimin e interesit publik, që është detyra themelore e çdo institucioni të autoritetit publik.

Postime të ngjashme

Takimi i dytë i Osmanit dhe Stoevit në Antalia

Dafina Vidishiqi

PDSH me Sadi Bexhetin synon fitoren në Tetovë

Dafina Vidishiqi

Komuna e Jegunovcës pa menaxhim me mbeturinat, në hyrje të fshatrave ju “mirëpresin” deponitë e egra

Dafina Vidishiqi

ESHS-Maqedoni: Vitin e kaluar kanë vdekur 25.775 persona, 10.9 përqind prej tyre nga coronavirusi

Dafina Vidishiqi

Prizreni dhe Tetova do të lidhen me tunel!

Dafina Vidishiqi

BE heq zyrtarisht kufizimet për qytetarët e Maqedonisë e Veriut (VIDEO)

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...