Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Presidenti Pendarovski avansoi kolonelët Besnik Emini dhe Simeon Trajkovski

Shkup, 26 nëntor – Zhurnal.mk – Presidenti Stevo Pendarovski i avancoi me dekret kolonelin Simeon Trajkovski dhe kolonelin Besnik Emini në gradën gjeneral brigadier.

Gradat e dy oficerëve të armatës iu dorëzuan sot nga ana e presidentit Pendarovski në ceremoninë solemne në “Vilën Vodno”, ku morën pjesë ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska dhe shefi i Shtatmadhorisë së Armatës, gjeneral-nënkoloneli Vasko Gjurçinovski.

Simeon Trajkovski e kryen detyrën e shefit të seksionit J-5 në Shtatmadhorinë e Armatës prej vitit 2017. Nga marrja e ftesës për anëtarësim në NATO është aktivisht i kyçur në të gjitha proceset dhe negociatat me NATO-n si një nga bartësit e procesit për inkuadrim dhe integrim të Armatës në NATO.

Besnik Emini e kryen detyrën Komandant i brigadës së parë këmbësorike, prej korrikut të vitit 2019, e cila është fuqi mbajtëse e Armatës. Gjatë karrierës së tij ushtarake shumë herë është lëvduar, ndërsa është edhe bartës i medaljes ARCOIM, Iraqi Freedom, 2007/2008.

Postime të ngjashme

Edhe Greqia rrezikohet nga paralajmërimet e Bajdenit nëse punon kundër Marrëveshjes së Prespës

Zekirija Haxhiu

Zaev në Samitin për Ballkanin Perëndimor në Vjenë

Zekirija Haxhiu

Vazhdon trendi i ulët i të infektuarve me Covid, vazhdon dhe vaksinimi

Zekirija Haxhiu

BE sot pritet të shtojë Maqedoninë e Veriut në listën e vendeve epidemiologjikisht të sigurta

Bekim Laçi

Vizita e Zaevit në Sofje plot me shpresë, por në Shkup u kthye duar bosh

Zekirija Haxhiu

Moti sot në Maqedoni

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...